Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am DZIAŁ PUBLICYSTYKA, Recenzje

Ciemnogrody – Planetarna Moc (2015), recenzja Michała Seremaka

Ciemnogrody to eksperymentalny projekt flirtujący z alternatywnym popem, realizujący zarazem marzenie o tworzeniu pięknych, szczerych piosenek w rodzimym języku. Pierwszy epizod historii rozpoczął się od wielkiego wybuchu twórczej energii wyzwolonej kolizją muzyki, mody i kosmosu parę miesięcy temu. Za inspiracje posłużyły podróże w czasie, obce cywilizacje, miejski beton i zimowe, depresyjne sny o nieosiągalnej wiośnie.

Wczoraj swoją premierę miało nowe wydawnictwo zespołu Ciemnogrody. Kaseta, na której został, wydany materiał zawiera, 6 utworów, z czego połowę stanowią remiksy zaproszonych do współpracy gości. Projekt Ciemnogrody tworzy kompozytor Max Skiba oraz aktorka i piosenkarka Ada Fijał. Czy oprócz zaskakującego wydania, taśma magnetofonowa to w dzisiejszych czasach rzadkość, zaskoczeniem jest muzyka? Zdecydowanie tak! Materiał warty przesłuchania.

Planetarna Moc to typowo alternatywne wydawnictwo z elementami popu. Oprócz samej muzyki wyróżniają się też słowa piosenek. Jak możemy, się dowiedzieć teksty są, możliwe do zaśpiewania nawet przez osoby, nie specjalnie znające język polski. Po obejrzeniu teledysku do utworu Planetarna Moc oraz przesłuchaniu całego materiału miałem wrażenie, że już coś podobnego słyszałem. Przypomina mi trochę Mister D. Jednak czymś innym jest debiut Ciemnogrodów – dla mnie o wiele lepszy. Tytułowy utwór rozpoczyna całość. Przenosi, nas na obcą planetę jak śpiewa zespół „Zanurzam w kosmos się”. Dobra muzyka, której ostatnio nie zdarza nam się usłyszeć. Podobnie jak niecodzienny tekst – tak jak wspominałem wyżej możliwy do zaśpiewania przez wszystkich. Kolejnym utworem, który możemy usłyszeć to Bezsennie muzyka nieco inna niż poprzednio jednak nadal utrzymana w tym samym klimacie. Bezsennie to zdecydowanie moja ulubiona piosenka z tego wydawnictwa. Idealna na kolejny singiel promujący – o ile zespół ma w planach kolejne single. Przenosimy się na To Ja, aby po wysłuchaniu piosenki trafić do trzech remiksów. Dwa z nich to typowo taneczne remiksy tytułowego utworu z EPki. Za obie interpretacje odpowiedzialny jest Das Komplex, podopieczny wytwórni Step i Fasrat. Bezsennie również doczekało się swojego remiksu. Piosenka została zinterpretowana przez Karola Strzemięcznego znanego głównie z duetu Paula i Karol.

Z czystym sercem po przesłuchaniu całego materiału – a słuchałem kilka razy, mogę polecić ten album. Niecodzienne teksty, które łączą się z muzyką to nie jedyny aspekt albumu. Zaskoczeniem jest sama muzyka – nie zawsze możemy, taką usłyszeć a nasze stacje radiowe w kółko puszczają to samo. Pozazdrościć tylko Maksowi i Adzie dobrego pomysłu – oby tak dalej. Z niecierpliwością czekam na ich kolejne wydawnictwa.

[wp-review]

(Visited 7 times, 1 visits today)
Tagi: Last modified: 29 lipca, 2015
Close
%d bloggers like this: