Maroon 5, zespół, który zdobył popularność dzięki debiutanckiej płycie Songs About Jane, nieustannie pracuje i tworzy nowe hity. Tym razem wydając płytę Red Pill Blues postanowili przedstawić swoją twórczość w nowej odsłonie, odchodząc od muzyki z pogranicza popu i rocka, a kierując się ku R&B oraz elektronice.

Red Pill Blues, jak można się było spodziewać, wzbudził sporo kontrowersji, część fanów go pokochała. Inni woleliby, aby Maroon 5 wrócił do stylu z poprzednich płyt, a nawet poszli w kierunku rocka. Zdecydowanie zaliczam się do tej drugiej grupy, jednak uważam, że Adam Levine i jego zespół mają fantastyczny warsztat, co pokazują we wszystkich swoich piosenkach. Dzięki temu, chociaż płyta Red Pill Blues nie będzie moją ulubioną, znalazłam na niej kilka kawałków, które zasługują na uznanie.

Mało znany, ale łatwy do znalezienia cover AC/DC Highway To Hell wykonany przez Maroon 5 pokazuje ich znakomite zdolności w kierunku muzyki rockowej i z przykrością przesłuchuję ich kolejne płyty, które coraz bardziej się od niego oddalają. Utwory na płycie Red Pill Blues nie mają już z rockiem nic wspólnego, przez co ciężko mi zrozumieć, dlaczego What Lovers Do albo Best 4 U są jednymi z najbardziej popularnych piosenek na tym albumie, skoro Maroon 5 zaczął karierę od piosenek takich jak This Love.

Przez sentyment do zespołu zdecydowałam się przesłuchać całą płytę w nadziei na znalezienie interesujących kawałków i na szczęście się udało. Utwory Lips On You oraz Cold, choć utrzymane w klimacie całej płyty, można uznać za ciekawe. Są trochę spokojniejsze lub smutniejsze od pozostałych, ale dzięki temu tekst lepiej pasuje do linii melodycznej utworów. Głos Adama Levine’a, podkład inny niż na ich poprzednich płytach, ciekawy tekst i okazuję się, że może ten muzyczny eksperyment jest krokiem w dobrym kierunku.

Utworem wartym wyróżnienia jest Closure, który trwa ponad 11 minut. Znajdziemy w nim wpływy wielu gatunków muzycznych oraz trwającą zaledwie trzy minuty partię wokalną, po której możemy skupić się na instrumentalnym popisie całego zespołu. Closure jest utworem, który doceni każdy wielbiciel dobrej muzyki, nawet jeśli nie wpasuje się on w jego muzyczne upodobania.

Red Pill Blues jest eksperymentalną płytą Maroon 5 i mimo tego, że ma równie wiele fanów co przeciwników, warto ją przesłuchać, chociażby z tego powodu, że są oni zespołem o warsztacie muzycznym na bardzo wysokim poziomie, a tym razem postanowili spróbować czegoś nowego