Tradycyjnie co roku 6 grudnia poznajemy nominacje do najważniejszych muzycznych nagród na świecie jakimi są nagrody Grammy.

Najwięcej nominacji do Grammy Awards 2017 zdobyła Beyoncé(9), kolejna jest Rihanna(8) oraz Kanye West i Drake (8), Adele (5) czy Twenty One Pilots (8). Zaskoczeniem jest również debiutujący Chance The Rapper, który zgarnął pięć nominacji. W nominacjach pojawili się również Polacy! Jest również dużo zaskoczeń. Gala 59. rozdania nagród odbędzie się 12 lutego w Los Angeles. Poniżej sprawdźcie całą listę nominowanych!

Nominacje do Grammy Awards 2017

Główne kategorie – Grammy 2017

Album Of The Year:
25 — Adele
Lemonade — Beyoncé
Purpose — Justin Bieber
Views — Drake
A Sailor’s Guide To Earth — Sturgill Simpson

Record Of The Year:
„Hello” — Adele
„Formation” — Beyoncé
„7 Years” — Lukas Graham
„Work” — Rihanna Featuring Drake
„Stressed Out” — Twenty One Pilots

Song Of The Year:
„Formation” — Khalif Brown, Asheton Hogan, Beyoncé Knowles & Michael L. Williams II, songwriters (Beyoncé)
„Hello” — Adele Adkins & Greg Kurstin, songwriters (Adele)
„I Took A Pill In Ibiza” — Mike Posner, songwriter (Mike Posner)
„Love Yourself” — Justin Bieber, Benjamin Levin & Ed Sheeran, songwriters (Justin Bieber)
„7 Years” — Lukas Forchhammer, Stefan Forrest, Morten Pilegaard & Morten Ristorp, songwriters (Lukas Graham)

Best New Artist:
Kelsea Ballerini
The Chainsmokers
Chance The Rapper
Maren Morris
Anderson .Paak

kategoria pop – Grammy 2017

Best Pop Vocal Album:
25 — Adele
Purpose — Justin Bieber
Dangerous Woman — Ariana Grande
Confident — Demi Lovato
This Is Acting — Sia

Best Pop Solo Performance:
„Hello” — Adele
„Hold Up” — Beyonce
„Love Yourself” — Justin Bieber
„Piece By Piece (Idol Version)” — Kelly Clarkson
„Dangerous Woman” — Ariana Grande

Best Pop Duo/Group Performance:
„Closer” — The Chainsmokers Featuring Halsey
„7 Years” — Lukas Graham
„Work” — Rihanna Featuring Drake
„Cheap Thrills” — Sia Featuring Sean Paul
„Stressed Out” — Twenty One Pilots

Best Traditional Pop Vocal Album:
Cinema — Andrea Bocelli
Fallen Angels — Bob Dylan
Stages Live — Josh Groban
Summertime: Willie Nelson Sings Gershwin — Willie Nelson
Encore: Movie Partners Sing Broadway — Barbra Streisand

kategoria DANCE/ELECTRONIC MUSIC – Grammy 2017

Best Dance Recording:
„Tearing Me Up” — Bob Moses
„Don’t Let Me Down” — The Chainsmokers Featuring Daya
„Never Be Like You” — Flume Featuring Kai
„Rinse & Repeat” — Riton Featuring Kah-Lo
„Drinkee” — Sofi Tukker

Best Dance/Electronic Album:
Skin — Flume
Electronica 1: The Time Machine — Jean-Michel Jarre
Epoch — Tycho
Barbara Barbara, We Face A Shining Future — Underworld
Louie Vega Starring…XXVIII — Louie Vega

kategoria CONTEMPORARY INSTRUMENTAL MUSIC – Grammy 2017

Best Contemporary Instrumental Album:
Human Nature — Herb Alpert
When You Wish Upon a Star — Bill Frisell
Way Back Home: Live From Rochester, NY — Steve Gadd Band
Unpsoken — Chuck Loeb
Culcha Vulcha — Snarky Puppy

kategoria Rock – Grammy 2017

Best Rock Performance:
„Joe (Live From Austin City Limits)” — Alabama Shakes
„Don’t Hurt Yourself” — Beyoncé Featuring Jack White
„Blackstar” — David Bowie
„The Sound Of Silence” — Disturbed
„Heathens” — Twenty One Pilots

Best Metal Performance:
„Shock Me” — Baroness
„Slivera” — Gojira
„Rotting in Vain” — Korn
„Dystopia” — Megadeth
„The Price Is Wrong” — Periphery

Best Rock Song:
„Blackstar” — David Bowie, songwriter (David Bowie)
„Burn the Witch” — Radiohead, songwriters (Radiohead)
„Hardwired” — James Hetfield & Lars Ulrich, songwriters (Metallica
„Heathens” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots)
„My Name Is Human” — Rich Meyer, Ryan Meyer & Johnny Stevens, songwriters (Highly Suspect)

Best Rock Album:
California — Blink-182
Tell Me I’m Pretty — Cage The Elephant
Magma — Gojira
Death Of A Bachelor — Panic! At The Disco
Weezer — Weezer

kategoria alternative – Grammy 2017

Best Alternative Music Album:
22, A Million — Bon Iver
Blackstar — David Bowie
The Hope Six Demolition Project — PJ Harvey
Post Pop Depression — Iggy Pop
A Moon Shaped Pool — Radiohead

kategoria R&B – Grammy 2017

Best R&B Performance:
„Turnin’ Me Up” — BJ The Chicago Kid
„Permission” — Ro James
„I Do” — Musiq Soulchild
„Needed Me” — Rihanna
„Cranes in the Sky” — Solange

Best Traditional R&B Performance:
„The Three Of Me” — William Bell
„Woman’s World” — BJ The Chicago Kid
„Sleeping With The One I Love” — Fantasia
„Angel” — Lalah Hathaway
„Can’t Wait” — Jill Scott

Best R&B Song:
„Come and See Me” — J. Brathwaite, Aubrey Graham & Noah Shebib, songwriters (PartyNextDoor Featuring Drake)
„Exchange” — Michael Hernandez & Bryson Tiller, songwriters (Bryson Tiller)
„Kiss It Better” — Jeff Bhasker, Robyn Fenty, John-Nathan Glass & Natalia Noemi, songwriters (Rihanna)
„Lake By the Ocean” — Hod David & Musze, songwriters (Maxwell)
„Luv” — Magnus August Høiberg, Benjamin Levin & Daystar Peterson, songwriters (Tory Lanez)

Best Urban Contemporary Album:
Lemonade — Beyoncé
Ology — Gallant
We Are King — KING
Malibu — Anderson .Paak
Anti — Rihanna

Best R&B Album:
In My Mind — BJ The Chicago Kid
Lalah Hathaway Live — Lalah Hathaway
Velvet Portraits — Terrace Martin
Healing Season — Mint Condition
Smoove Jones — Mya

kategoria RAP – Grammy 2017

Best Rap Performance:
„No Problem” — Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz
„Panda” — Desiigner
„Pop Style” — Drake Featuring The Throne
„All The Way Up” — Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared
„That Part” — ScHoolboy Q Featuring Kanye West

Best Rap/Sung Performance:
„Freedom” — Beyoncé Featuring Kendrick Lamar
„Hotline Bling” — Drake
„Broccoli” — D.R.A.M. Featuring Lil Yachty
„Ultralight Beam” — Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream
„Famous” — Kanye West Featuring Rihanna

Best Rap Song:
„All The Way Up” — Joseph Cartagena, Edward Davadi, Shandel Green, Karim Kharbouch, Andre Christopher Lyon, Reminisce Mackie & Marcello Valenzano, songwriters (Fat Joe & Remy Ma Featuring French Montana & Infared)
„Famous” — Chancelor Bennett, Ross Birchard, Ernest Brown, Andrew Dawson, Kasseem Dean, Mike Dean, Noah Goldstein, Kejuan Muchita, Patrick Reynolds, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Rihanna)
„Hotline Bling” — Aubrey Graham & Paul Jefferies, songwriters (Drake)
„No Problem” — Chancelor Bennett, Dwayne Carter & Tauheed Epps, songwriters (Chance The Rapper Featuring Lil Wayne & 2 Chainz)
„Ultralight Beam” — Chancelor Bennett, Kasseem Dean, Mike Dean, Kirk Franklin, Noah Goldstein, Samuel Griesemer, Terius Nash, Jerome Potter, Kelly Price, Nico „Donnie Trumpet” Segal, Derek Watkins, Kanye West & Cydel Young, songwriters (Kanye West Featuring Chance The Rapper, Kelly Price, Kirk Franklin & The-Dream)

Best Rap Album:
Coloring Book — Chance The Rapper
And the Anonymous Nobody — De La Soul
Major Key — DJ Khaled
Views — Drake
Blank Face LP — ScHoolboy Q
The Life of Pablo — Kanye West

kategoria COUNTRY – Grammy 2017

Best Country Solo Performance:
„Love Can Go To Hell” — Brandy Clark
„Vice” — Miranda Lambert
„My Church” — Maren Morris
„Church Bells” — Carrie Underwood
„Blue Ain’t Your Color” — Keith Urban

Best Country Duo/Group Performance:
„Different for Girls” — Dierks Bentley Featuring Elle King
„21 Summer” — Brothers Osborne
„Setting The World On Fire” — Kenny Chesney & P!nk
„Jolene” — Pentatonix Featuring Dolly Parton
„Think Of You” — Chris Young With Cassadee Pope

Best Country Song:
„Blue Ain’t Your Color” — Clint Lagerberg, Hillary Lindsey & Steven Lee Olsen, songwriters (Keith Urban)
„Die A Happy Man” — Sean Douglas, Thomas Rhett & Joe Spargur, songwriters (Thomas Rhett)
„Humble and Kind” — Lori McKenna, songwriter (Tim McGraw)
„My Church” — busbee & Maren Morris, songwriters (Maren Morris)
„Vice” — Miranda Lambert, Shane McAnally & Josh Osborne, songwriters (Miranda Lambert)

Best Country Album:
Big Day In A Small Town — Brandy Clark
Full Circle — Loretta Lynn
Hero — Maren Morris
A Sailor’s Guide To Earth — Sturgill Simpson
Ripcord — Keith Urban

kategoria NEW AGE – Grammy 2017

Best New Age Album:
Orogen — John Burke
Dark Sky Island — Enya
Inner Passion — Peter Kater & Tina Guo
Rosetta — Vangelis
White Sun II — White Sun

kategoria JAZZ – Grammy 2017

Best Improvised Jazz Solo:
„Countdown” — Joey Alexander, soloist
„In Movement” — Ravi Coltrane, soloist
„We See” — Fred Hersch, soloist
„I Concentrate On You” — Brad Mehldau, soloist
„I’m So Lonesome I Could Cry” — John Scofield, soloist

Best Jazz Vocal Album:
Sound Of Red — René Marie
Upward Spiral — Branford Marsalis Quartet With Special Guest Kurt Elling
Take Me To The Alley — Gregory Porter
Harlem On My Mind — Catherine Russell
The Sting Variations — The Tierney Sutton Band

Best Jazz Instrumental Album:
Book of Intuition — Kenny Barron Trio
Dr. Um — Peter Erskine
Sunday Night At The Vanguard — The Fred Hersch Trio
Nearness — Joshua Redman & Brad Mehldau
Country For Old Men — John Scofield

Best Large Jazz Ensemble Album:
Real Enemies — Darcy James Argue’s Secret Society
Presents Monk’estra, Vol. 1 — John Beasley
Kaleidoscope Eyes: Music of the Beatles — John Daversa
All L.A. Band — Bob Mintzer
Presidential Suite: Eight Variations On Freedom — Ted Nash Big Band

Best Latin Jazz Album:
Entre Colegas — Andy González
Madera Latino: A Latin Jazz Perspective On The Music Of Woody Shaw — Brian Lynch & Various Artists
Canto América — Michael Spiro/Wayne Wallace La Orquesta Sinfonietta
30 – Trio Da Paz
Tribute To Irakere: Live In Marciac — Chucho Valdés

kategoria GOSPEL/CHRISTIAN MUSIC – Grammy 2017

Best Gospel Performance/Song:
„It’s Alright, It’s OK” — Shirley Caesar Featuring Anthony Hamilton; Stanley Brown & Courtney Rumble, songwriters
„You’re Bigger [Live]” — Jekalyn Carr; Allundria Carr, songwriter
„Made A Way [Live]” — Travis Greene; Travis Greene, songwriter
„God Provides” — Tamela Mann; Kirk Franklin, songwriter
„Better” — Hezekiah Walker; Jason Clayborn, Gabriel Hatcher & Hezekiah Walker, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song:
„Trust In You” — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Michael Farren & Paul Mabury, songwriters
„Priceless” — For King & Country; Benjamin Backus, Seth Mosley, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
„King of the World” — Natalie Grant; Natalie Grant, Becca Mizell & Samuel Mizell, songwriters
„Thy Will” — Hillary Scott & The Scott Family; Bernie Herms, Hillary Scott & Emily Weisband, songwriters Track from: Love Remains
„Chain Breaker” — Zach Williams; Mia Fieldes, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

Best Gospel Album:
Listen — Tim Bowman Jr.
Fill This House — Shirley Caesar
A Worshipper’s Heart [Live] — Todd Dulaney
Losing My Religion — Kirk Franklin
Demonstrate [Live] — William Murphy

Best Contemporary Christian Music Album:
Poets & Saints — All Sons & Daughters
American Prodigal — Crowder
Be One — Natalie Grant
Youth Revival [Live] — Hillsong Young & Free
Love Remains — Hillary Scott & The Scott Family

Best Roots Gospel Album:
Better Together — Gaither Vocal Band
Nature’s Symphony In 432 — The Isaacs
Hymns — Joey+Rory
Hymns And Songs Of Inspiration — Gordon Mote
God Don’t Ever Change: The Songs Of Blind Willie Johnson — (Various Artists)

kategoria Latin – Grammy 2017

Best Latin Pop Album:
Un Besito Mas — Jesse & Joy
Ilusión — Gaby Moreno
Similares — Laura Pausini
Seguir Latiendo — Sanalejo
Buena Vida — Diego Torres

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album:
iLevitable — ile
L.H.O.N. (La Humanidad O Nosotros) — Illya Kuryaki & The Valderamas
Buenaventura — La Santa Cecilia
Los Rakas — Los Rakas
Amor Supremo — Carla Morrison

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano):
Raíces — Banda El Recodo De Cruz Lizárraga
Hecho A Mano — Joss Favela
Un Azteca En El Azteca, Vol. 1 (En Vivo) — Vicente Fernández
Generación Maquinaria Est. 2006 — La Maquinaria Norteña
Tributo A Joan Sebastian Y Rigoberto Alfaro — Mariachi Divas De Cindy Shea

Best Tropical Latin Album:
Conexión — Fonseca
La Fantasia Homenaje A Juan Formell — Formell Y Los Van Van
35 Aniversario — Grupo Niche
La Sonora Santanera En Su 60 Aniversario — La Sonora Santanera
Donde Están? — Jose Lugo & Guasábara Combo

kategoria AMERICAN ROOTS MUSIC – Grammy 2017

Best American Roots Performance:
„Ain’t No Man” — The Avett Brothers
„Mother’s Children Have A Hard Time” — Blind Boys Of Alabama
„Factory Girl” — Rhiannon Giddens
„House Of Mercy” — Sarah Jarosz
„Wreck You” — Lori McKenna

Best American Roots Song:
„Alabama At Night” — Robbie Fulks, songwriter (Robbie Fulks)
„City Lights” — Jack White, songwriter (Jack White)
„Gulfstream” — Eric Adcock & Roddie Romero, songwriters (Roddie Romero And The Hub City All-Stars)
„Kid Sister” — Vince Gill, songwriter (The Time Jumpers)
„Wreck You” — Lori McKenna & Felix McTeigue, songwriters (Lori McKenna)

Best Americana Album:
True Sadness — The Avett Brothers
This Is Where I Live — William Bell
The Cedar Creek Sessions — Kris Kristofferson
The Bird & The Rifle — Lori McKenna
Kid Sister — The Time Jumpers

Best Bluegrass Album:
Original Traditional — Blue Highway
Burden Bearer — Doyle Lawson & Quicksilver
The Hazel Sessions — Laurie Lewis & The Right Hands
North And South — Claire Lynch
Coming Home — O’Connor Band With Mark O’Connor

Best Traditional Blues Album:
Can’t Shake The Feeling — Lurrie Bell
Live At The Greek Theatre — Joe Bonamassa
Blues & Ballads (A Folksinger’s Songbook: Volumes I & II) — Luther Dickinson
The Soul of Jimmie Rodgers — Vasti Jackson
Porcupine Meat — Bobby Rush

Best Contemporary Blues Album:
The Last Days Of Oakland — Fantastic Negrito
Love Wins Again — Janiva Magness
Bloodline — Kenny Neal
Give It Back To You — The Record Company
Everybody Wants A Piece — Joe Louis Walker

Best Folk Album:
Silver Skies Blue — Judy Collins & Ari Hest
Upland Stories — Robbie Fulks
Factory Girl — Rhiannon Giddens
Weighted Mind — Sierra Hull
Undercurrent — Sarah Jarosz

Best Regional Roots Music Album:
Broken Promised Land — Barry Jean Ancelet & Sam Broussard
It’s A Cree Thing — Northern Cree
E Walea — Kalani Pe’a
Gulfstream — Roddie Romero And The Hub City All-Stars
I Wanna Sing Right: Rediscovering Lomax In The Evangeline Country — (Various Artists)

kategoria reggae – Grammy 2017

Best Reggae Album:
Sly & Robbie Presents… Reggae For Her – Devin Di Dakta & J.L
Rose Petals — J Boog
Ziggy Marley — Ziggy Marley
Everlasting — Raging Fyah
Falling Into Place — Rebelution
Soja: Live In Virginia — Soja

kategoria WORLD MUSIC – Grammy 2017

Best World Music Album:
Destiny — Celtic Woman
Walking In The Footsteps Of Our Fathers — Ladysmith Black Mambazo
Sing Me Home — Yo-Yo Ma & The Silk Road Ensemble
Land Of Gold — Anoushka Shankar
Dois Amigos, Um Século De Música: Multishow Live — Caetano Veloso & Gilberto Gil

kategoria dziecięca – Grammy 2017

Best Children’s Album:
Explorer Of The World — Frances England
Infinity Plus One — Secret Agent 23 Skidoo
Novelties — Recess Monkey
Press Play — Brady Rymer And The Little Band That Could
Saddle Up — The Okee Dokee Brothers

kategoria Comedy – Grammy 2017

Best Comedy Album:
…America…Great… — David Cross
American Myth — Margaret Cho
Boysih Girl Interrupted — Tig Notaro
Live At The Apollo — Amy Schumer
Talking For Clapping — Patton Oswalt

kategoria MUSIC FOR VISUAL MEDIA – Grammy 2017

Best Compilation Soundtrack For Visual Media:
Amy — (Various Artists)
Miles Ahead — (Miles Davis & Various Artists)
Straight Outta Compton — (Various Artists)
Suicide Squad (Collector’s Edition) — (Various Artists)
Vinyl: The Essentials Season 1 — (Various Artists)

Best Score Soundtrack For Visual Media:
Bridge of Spies — Thomas Newman, composer
Quentin Tarantino’s The Hateful Eight — Ennio Morricone, composer
The Revenant — Alva Noto & Ryuichi Sakamoto, composers
Star Wars: The Force Awakens — John Williams, composer
Stranger Things Volume 1 — Kyle Dixon & Michael Stein, composers
Stranger Things Volume 2 — Kyle Dixon & Michael Stein, composers

Best Song Written For Visual Media:
„Can’t Stop The Feeling!” — Max Martin, Shellback & Justin Timberlake, songwriters (Justin Timberlake, Anna Kendrick, Gwen Stefani, James Corden, Zooey Deschanel, Walt Dohrn, Ron Funches, Caroline Hjelt, Aino Jawo, Christopher Mintz-Plasse & Kunal Nayyar), Track from: Trolls
„Heathens” — Tyler Joseph, songwriter (Twenty One Pilots), Track from: Suicide Squad
„Just Like Fire” — Oscar Holter, Max Martin, P!nk & Shellback, songwriters (P!nk), Track from: Alice Through The Looking Glass
„Purple Lamborghini” — Shamann Cooke, Sonny Moore & William Roberts, songwriters (Skrillex & Rick Ross), Track from: Suicide Squad
„Try Everything” — Mikkel S. Eriksen, Sia Furler & Tor Erik Hermansen, songwriters (Shakira), Track from: Zootopia
„The Veil” — Peter Gabriel, songwriter (Peter Gabriel), Track from: Snowden

kategoria najlepsze opakowanie/okładka – Grammy 2017

Best Recording Package:
Anti (Deluxe Edition) — Ciarra Pardo & Robyn Fenty, art directors (Rihanna)
Blackstar — Jonathan Barnbrook, art director (David Bowie)
Human Performance — Andrew Savage, art director (Parquet Courts)
Sunset Motel — Sarah Dodds & Shauna Dodds, art directors (Reckless Kelly)
22, A Million — Eric Timothy Carlson, art director (Bon Iver)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package:
Edith Piaf 1915-2015 — Gérard Lo Monaco, art director (Edith Piaf)
401 Days — Jonathan Dagan & Mathias Høst Normark, art directors (J.Views)
I Like It When You Sleep, For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It — Samuel Burgess-Johnson & Matthew Healy, art directors (The 1975)
Paper Wheels (Deluxe Limited Edition) — Matt Taylor, art director (Trey Anastasio)
Tug of War (Deluxe Edition) — Simon Earith & James Musgrave, art directors (Paul McCartney)

kategoria NOTES Field – Grammy 2017

Best Album Notes:
The Complete Monument & Columbia Albums Collection — Mikal Gilmore, album notes writer (Kris Kristofferson)
The Knoxville Sessions, 1929-1930: Knox County Stomp — Ted Olson & Tony Russell, album notes writers (Various Artists)
Ork Records: New York, New York — Rob Sevier & Ken Shipley, album notes writers (Various Artists)
Sissle And Blake Sing Shuffle Along — Ken Bloom & Richard Carlin, album notes writers (Eubie Blake & Noble Sissle)
Waxing The Gospel: Mass Evangelism & The Phonograph, 1890-1990 — Richard Martin, album notes writer (Various Artists)

kategoria produkcja, nieklasyczna – Grammy 2017

Best Engineered Album, Non-Classical:
Are You Serious — Tchad Blake & David Boucher, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Andrew Bird)
Blackstar — David Bowie, Tom Elmhirst, Kevin Killen & Tony
Dig In Deep — Ryan Freeland, engineer; Kim Rosen, mastering engineer (Bonnie Raitt)
Hit N Run Phase Two — Booker T., Dylan Dresdow, Chris James, Prince & Justin Stanley, engineers; Dylan Dresdow, mastering engineer (Prince)
Undercurrent — Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Sarah Jarosz)

Producer Of The Year, Non-Classical:
Benny Blanco
Greg Kurstin
Max Martin
Nineteen85
Ricky Reed

Best Remixed Recording:
„Cali Coast (Psionics Remix)” — Josh Williams, remixer (Soul Pacific)
„Heavy Star Movin’ (staRo Remix)” — staRo, remixer (The Silver Lake Chorus)
„Nineteen Hundred Eighty-Five (Timo Maas & James Teej Remix)” — Timo Maas & James Teej, remixers (Paul McCartney & Wings)
„Only” (Kaskade X Lipless Remix) — Ryan Raddon, remixer (Ry X)
„Tearing Me Up (RAC Remix)” — André Allen Anjos, remixer (Bob Moses)
„Wide Open (Joe Goddard Remix)” — Joe Goddard, remixer (The Chemical Brothers)

kategoria muzyka klasyczna – grammy 2017

Best Orchestral Field:
Bates: Works For Orchestra — Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)
Ibert: Orchestral Works — Neeme Järvi, conductor (Orchestre De La Suisse Romande)
Prokofiev: Symphony No. 5 In B-Flat Major, Op. 100 — Mariss Jansons, conductor (Royal Concertgebouw Orchestra)
Rouse: Odna Zhizn; Symphonies 3 & 4; Prospero’s Rooms — Alan Gilbert, conductor (New York Philharmonic)
Shostakovich: Under Stalin’s Shadow – Symphonies Nos. 5, 8 & 9 — Andris Nelsons, conductor (Boston Symphony Orchestra)

Best Opera Recording:
Corigliano: The Ghosts Of Versailles — James Conlon, conductor; Joshua Guerrero, Christopher Maltman, Lucas Meachem, Patricia Racette, Lucy Schaufer & Guanqun Yu; Blanton Alspaugh, producer (LA Opera Orchestra; LA Opera Chorus)
Handel: Giulio Cesare — Giovanni Antonini, conductor; Cecilia Bartoli, Philippe Jaroussky, Andreas Scholl & Anne-Sofie von Otter; Samuel Theis, producer (Il Giardino Armonico)
Higdon: Cold Mountain — Miguel Harth-Bedoya, conductor; Emily Fons, Nathan Gunn, Isabel Leonard & Jay Hunter Morris; Elizabeth Ostrow, producer (The Santa Fe Opera Orchestra; Santa Fe Opera Apprentice Program For Singers) Mozart: Le Nozze De Figaro — Yannick Nézet-Séguin, conductor; Thomas Hampson, Christiane Karg, Luca Pisaroni & Sonya Yoncheva; Daniel Zalay, producer (Chamber Orchestra Of Europe; Vocalensemble Rastatt)
Szymanowski: Król Roger — Antonio Pappano, conductor; Georgia Jarman, Mariusz Kwiecień & Saimir Pirgu; Jonathan Allen, producer (Orchestra Of The Royal Opera House; Royal Opera Chorus)

Best Choral Performance:
Himmerland — Elisabeth Holte, conductor (Marianne Reidarsdatter Eriksen, Ragnfrid Lie & Matilda Sterby; Inger-Lise Ulsrud; Uranienborg Vokalensemble)
Janáček: Glagolitic Mass — Edward Gardner, conductor; Håkon Matti Skrede, chorus master (Susan Bickley, Gábor Bretz, Sara Jakubiak &a Stuart Skelton; Thomas Trotter; Bergen Philharmonic Orchestra; Bergen Cathedral Choir, Bergen Philharmonic Choir, Choir Of Collegium Musicum & Edvard Grieg Kor)
Lloyd: Bonhoeffer — Donald Nally, conductor (Malavika Godbole, John Grecia, Rebecca Harris & Thomas Mesa; The Crossing)
Penderecki Conducts Penderecki, Volume 1 — Krzystof Penderecki, conductor; Henryk Wojnarowski, choir director (Nikolay Didenko, Agnieszka Rehlis & Johanna Rusanen; Warsaw Philharmonic Orchestra; Warsaw Philharmonic Choir)
Steinberg: Passion Week — Steven Fox, conductor (The Clarion Choir)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance:
Fitelberg: Chamber Works — ARC Ensemble
Reflections — Øyvind Gimse, Geir Inge Lotsberg & Trondheimsolistene
Serious Business — Spektral Quartet
Steve Reich — Third Coast Percussion
Trios From Our Homelands — Lincoln Trio

Best Classical Instrumental Solo:
Adams, J.: Scheherazade.2 — Leila Josefowicz; David Robertson, conductor (Chester Englander; St. Louis Symphony)
Daugherty: Tales Of Hemingway — Zuill Bailey; Giancarlo Guerrero, conductor (Nashville Symphony)
Dvorák: Violin Concerto & Romance; Suk: Fantasy —Christian Tetzlaff; John Storgårds, conductor (Helsinki Philharmonic Orchestra)
Mozart: Keyboard Music, Vols. 8 & 9 — Kristian Bezuidenhout
1930’s Violin Concertos, Vol. 2 — Gil Shaham; Stéphane Denève, conductor (The Knights & Stuttgart Radio Symphony Orchestra)

Best Classical Solo Vocal Album:
Monteverdi — Magdalena Kožená; Andrea Marcon, conductor (David Feldman, Michael Feyfar, Jakob Pilgram & Luca Tittoto; La Cetra Barockorchester Basel)
Mozart: The Weber Sisters — Sabine Devieilhe; Raphaël Pichon, conductor (Pygmalion)
Schumann & Berg — Dorothea Röschmann; Mitsuko Uchida, accompanist
Shakespeare Songs — Ian Bostridge; Antonio Pappano, accompanist (Michael Collins, Elizabeth Kenny, Lawrence Power & Adam Walker)
Verismo — Anna Netrebko; Antonio Pappano, conductor (Yusif Eyvazov; Coro Dell’Accademia Nazionale Di Santa Cecilia; Orchestra Dell’Accademia Nazionale Di Santa Cecilia)

Best Classical Compendium:
Daugherty: Tales Of Hemingway; American Gothic; Once Upon A Castle — Giancarlo Guerrero, conductor; Tim Handley, producer
Gesualdo — Tõnu Kaljuste, conductor; Manfred Eicher, producer
Vaughan Williams: Discoveries — Martyn Brabbins, conductor; Andrew Walton, producer
Wolfgang: Passing Through — Judith Farmer & Gernot Wolfgang, producers
Zappa: 200 Motels — The Suites — Esa-Pekka Salonen, conductor; Frank Filipetti & Gail Zappa, producers

Best Contemporary Classical Composition:
Bates: Anthology Of Fantastic Zoology — Mason Bates, composer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)
Daugherty: Tales Of Hemingway — Michael Daugherty, composer (Zuill Bailey, Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)
Higdon: Cold Mountain — Jennifer Higdon, composer; Gene Scheer, librettist
Theofanidis: Bassoon Concerto — Christopher Theofanidis, composer (Martin Kuuskmann, Barry Jekowsky & Northwest Sinfonia)
Winger: Conversations With Nijinsky — C. F. Kip Winger, composer (Martin West & San Francisco Ballet Orchestra)

kategoria teledyski/film muzyczny – Grammy 2017

Best Music Video:
„Formation” — Beyoncé
„River” — Leon Bridges
„Up & Up” — Coldplay
„Gosh” — Jamie XX
„Upside Down & Inside Out” — OK Go

Best Music Film:
I’ll Sleep When I’m Dead — Steve Aoki
The Beatles: Eight Days A Week The Touring Years — (The Beatles)
Lemonade — Beyoncé
The Music Of Strangers — Yo-Yo Ma & The Silk Road Ensemble
American Saturday Night: Live From The Grand Ole Opry — (Various Artists)