Strona w trakcie Redesignu.

Written by 12:00 am Inne, Poradniki i Wskazówki

3 najlepsze ćwiczenia do nauki gry na pianinie dla początkujących

Jeżeli zawsze marzyłeś o tym, aby nauczyć się grać na pianinie i zachwycić innych swoją sprawną, wirtuozerską grą ten tekst jest dla ciebie. Oto 3 najlepsze ćwiczenia do gry na instrumencie dla początkujących, dzięki którym nauczysz się sprawnie poruszać po klawiaturze.

Naucz się kolejności palcowania

Kolejność palcowania jest bardzo ważna przy czytaniu nut a vista (czyli bez przygotowania). Pomoże ci także w poprawnym ułożeniu rąk na klawiszach, dzięki czemu palce będą poruszać się w odpowiedniej kolejności. W nutach bardzo często będziesz mógł spotkać oznaczenia w postaci małej cyfry podpowiadające, od którego palca należy zacząć dany takt. Odliczanie zacznij od kciuka prawej ręki 1,2,3,4,5. W ręce lewej kolejność jest odwrotna i odliczanie zaczynamy od małego palca 1,2,3,4,5.

Czytanie nut na pięciolinii

To wcale nie jest takie trudne! Przygotuj czysty zeszyt w pięciolinię i narysuj gamę C-dur w kluczu wiolinowym. Jest to podstawowa gama, która będzie twoim fundamentem do rozszyfrowania zapisu nutowego, następnie spróbuj ją zagrać prawą ręką zaczynając od oktawy razkreślnej, to właśnie w niej rozpoczyna się klucz wiolinowy. Nie zapomnij o palcowaniu! c,d,e rozpoczynają 1,2,3 palec, następnie podkładamy znowu 1 palec, aby nie zabrakło ich do końca grania 8 dźwiękowej gamy. Później będzie ci potrzebny także drugi klucz, nazywany kluczem basowym, dzięki niemu będziesz mógł odczytać i zagrać niższe partie dźwiękowe na instrumencie, czyli poniżej oktawy razkreślnej, którą już poznałeś.

Aby odczytać wszystkie gamy należy zapoznać się z kołem kwintowym. Pomoże ci ono w określeniu tonacji danego utworu muzycznego, czyli powiązania z konkretną gamą i jej znakami przykluczowymi. Znaki przykluczowe to bemole i krzyżyki, są oznaczeniami określającymi dodatkowy półton w gamie. Na klawiaturze można je znaleźć pod postacią czarnych klawiszy. Jeżeli w gamie G-dur pojawia się krzyżyk przy dźwięku f, grając należy pamiętać o zamianie uderzając w czarny klawisz powyżej f, zamiast dźwięku wyjściowego, dzięki temu zachowasz odpowiednią liczbę półtonów w gamie.

Synchronizacja rąk

Jest to jeden z trudniejszych etapów nauki, ponieważ wymaga dużo cierpliwości i koncentracji. Aby poprawnie połączyć grę obu rąk na raz, należy ćwiczyć na gamach. Jest to bardzo żmudny proces, ale najważniejsze jest, aby się szybko nie zniechęcać i wytrwale ćwiczyć. Należy grać równocześnie tę samą gamę obiema rękami w różnych oktawach, jednocześnie pilnując palcowania. Oczywiście na początku tempo gry musisz dostosować do swoich umiejętności i zaczynać bardzo powoli, aby potem stopniowo je zwiększyć. To ćwiczenie utrwali w tobie dobre nawyki w grze, takie jak odpowiednia kolejność palców i jednoczesną grę obu rąk. Możesz także stopniowo zwiększać poziom trudności dodając inne gamy do swojego repertuaru np. f-moll, G-dur itd., aby później sprawnie opanować utwory muzyczne również w innych tonacjach. Jeżeli doprowadziłeś już grę gam do mistrzostwa, a teorię do perfekcji to pora na pierwsze utwory. Pamiętaj, żeby zacząć od tych najłatwiejszych i stopniowo zwiększyć poziom trudności, żeby się szybko nie zniechęcić. Naukę rozczytywania rozpocznij prawą ręką, potem oddzielnie poćwicz lewą, aby na koniec połączyć obie i cieszyć się poprawną grą na pianinie.

Czytaj Więcej

undefined

(Visited 299 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 18 stycznia, 2024
Close