Arshenic to zespół rockmetalowy, którego muzyka zainspirowana jest takimi nurtami jak death rock, art rock, metal alternatywny i metal progresywny.

Zespół Arshenic powstał w Trójmieście, założony przez wokalistkę Ofilię (Oliwia Bartuś-Staszak), autorkę tekstów i współautorkę muzyki zespołu. W 2011 roku Arshenic wystąpił w programie „Must Be The Music II” wykonując cover utworu Lady Gagi „Paparazzi” w wersji metalowej.

W 2014 po dwuletniej przerwie i częściowej zmianie składu osobowego, zespół wznowił działalność i prace nad nowym brzmieniem i repertuarem. Utwór „Odejdziesz” został wydany na składance gotyckiej wytwórni Halotan Records.Wydana zostaje także reedycja płyty zarejestrowanej w 2009, rozszerzona o dodatkowe utwory. Obecnie płyta o niezmienionym tytule Arshenic liczy 15 polsko i anglojęzycznych utworów, między innymi: Odejdziesz,Paparazzi, czy Lilie.

W 2015 roku zespół, angażując się w pomoc bezdomnym zwierzętom, wrócił na scenę łącząc swój powrót z akcją charytatywną „Pucha dla Sierściucha”, której cyklicznie jest organizatorem.W kwietniu 2016 Arshenic wydał EP o tytule „ERASED”, zawierającą trzy utwory „Grzyby”, „Erased” oraz „Breakin”. Materiał z tej płyty grany był w rockowych audycjach radiowych, między innymi Fonoteka Polska, Radia Praga; W Tonacji kultury radio Hobby; Rock Blok Polskie Radio Czwórka. W lutym 2017 zespół wydał singiel „Monster” zapowiadający drugą długogrającą płytę zespołu. W ramach kontynuowania działalności wspierającej pomoc zwierzętom zespół nagrał teledysk do utworu w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Drugim singlem zapowiadającym materiał z nowej płyty jest utwór Unspoken, promowany teledyskiem, którego premiera odbyła się w kwietniu 2018 roku.

Nie mogłam i ja, pisząc o tym zespole nie przyjrzeć się bliżej samej twórczości. Death rock oraz art rock? W takim razie sprawdźmy to – zacznijmy od numeru Dear Remorse. Mocny wstęp miarowej perkusji wzbogaconej prostą i elektryzującą linią gitary elektrycznej.

Czy spodziewać się za chwilę growl’ującej wokalistki? Otóż, nic bardziej mylnego! Lubię jak dziewczyny mają głos. Mają i potrafią nim bez fałszu operować. Mam wrażenie, że czasem przy muzyce określanej ogólnie mianem ‘cięższej”’ jest jakoś ‘łatwiej’ zatuszować pewne braki w wokalu czy też jego specyficzne w pewnych przypadkach brzmienie.  W przypadku zespołu Arshenic nie ma takich prób, bo i potrzeby takiej nie ma.  Głos Oliwii jest czysty i wchodzi w wielobarwne rejestry. Można powiedzieć, że wokalistka balansuje nim w całkowitym graniu z resztą zespołu. Piosenka całkowicie po angielsku brzmi na światowym poziomie, o czym mogą świadczyć np. komentarze anglojęzyczne zamieszczone pod numerem. Nie oznacza to wcale że kawałek Odejdziesz nagrany po polsku jest gorszy – jest bardziej liryczny, nie boję się stwierdzić nawet że momentami balladowy. Ciekawymi aranżacjami znanych już kawałków zespół pokazuje nam swoją wszechstronność.

Z jednej strony polskie klasyki –Nic nie może wiecznie trwać i Zegarmistrz światła purpurowy, niespodziewanie obok Paparazzi Lady Gagi. Jeżeli chodzi o Paparazzi to linia melodyjna piosenki nie została mocno przerobiona – została dodana ‘ ściana gitar’.  Na nagraniu z wykonania tej piosenki możemy także zauważyć, że sam wizerunek zespołu oddaje klimat muzyki którą tworzy a także jest niezwykle spójny. Tak samo teledyski – opowiadające historię lub po prostu utrzymane w psychodeliczno – mrocznym klimacie. Widać tu konsekwencję w sekwencji muzyka – styl obrazków, które zostały do niej stworzone. 3 października ukaże się na Youtube wideo koncertowe – ciekawe czym zespół zaskoczy nas w kawałku Final Collision.

Dla fanów metalu – ciekawe źródło dobrego brzmienia, ukazujące że polska scena muzyczna nie zapomniała jeszcze o cięższym brzmieniu a młode zespoły nie powiedziały na niej jeszcze ostatniego słowa. W muzyce zespołu Arshenic nie ma miejsca na puste przeloty – od początku do końca utwory wypełnione są mocnym uderzeniem, szybko szarpaną struną i charakterystycznymi dla tego miksu stylów muzycznych riffami.

Skład:
Ofilia (Oliwia Bartuś-Staszak)
Bartosz Staszak
Włodzimierz Czuba
Marek Turło

Płyty dostępne w sprzedaży:
Wydana w 2015 roku pierwsza płyta o niezmienionym tytule „Arshenic” liczy 15 polskich i anglojęzycznych utworów, między innymi: „Odejdziesz„ “Te same słowa”, „Lilie” zarejestrowanych w latach 2009-2011.
W kwietniu 2016 zespół wydał płytę EP tytule „Erased”, która zawiera utwory prezentujące nowe brzmienie zespołu. Obydwie płyty zespołu dostępne są obecnie w sprzedaży na www.epic-shop.pl oraz w serwisach streamingowych

Single:
MONSTER – W lutym 2017 zespół wydał singiel „Monster” zapowiadający drugą
długogrającą płytę zespołu. W ramach działalności wspierającej pomoc zwierzętom zespół nagrał teledysk do utworu w OTOZ ANIMALS schronisku CIAPKOWO w Gdyni.
Utwór Monster oraz płyta Erased dostępne są w popularnych serwisach streamingowych takich ja spotify oraz itunes.
UNSPOKEN – premiera teledysku kwiecień 2018

Pełna lista:
http://soundline.biz/ArshenicErased

Stream:
iTunes https://itunes.apple.com/pl/album/erased-single/id1209572782?l=pl
Apple Music https://itun.es/pl/U2jgib
Tidal https://listen.tidal.com/album/70894847
Wimp https://play.wimpmusic.com/album/70894847
Spotify https://open.spotify.com/album/2qe4nYzGcWhRatCpSAI4ep
Deezer http://www.deezer.com/album/15475478
Google Play https://play.google.com/store/music/album/Arshenic_Erased?id=Btwukyhvrxkf4wjsg33whhzpsxq
Muzodajnia https://muzodajnia.pl/album/3806395/erased
PlayTheMusic http://www.playthemusic.pl/mp3/album.html?albumId=195540&artistId=652757&t=Arshenic%2BErased
Muzyka T-Mobile http://www.muzyka.t-mobile.pl/main/album.htm?albumId=502054
Muzyka Tu i Tam http://muza.orange.pl/album/24724581/erased
Akazoo https://www.akazoo.com/album/24724581/erased
Empik.com http://www.empik.com/erased,p1138736618,ebooki-i-mp3-p