Zdaniem wielu osób jest to po prostu „miniaturowa gitara z czterema strunami”. Czy coś – poza wielkością – wyróżnia ukulele na tle klasycznych gitar? Owszem. Jest to niepowtarzalne brzmienie, które szybko wpada w ucho.
Jak nauczyć się grać na ukulele?
Jest to dość prosty w obsłudze instrument muzyczny. Nie ma tutaj zbyt wielu tabów ani skomplikowanych chwytów, co sprawia, że odpowiedź na pytanie jak nauczyć się grać na ukulele jest bardzo prosta. Wymagać to będzie jedynie nieco praktyki, a efekty na pewno zaskoczą Was bardzo pozytywnie. Standardowo, naukę gry na ukulele można rozpocząć od prostych, niezbyt skomplikowanych utworów. W sieci można znaleźć dziesiątki poradników i nagrań, które pokazują, jak najlepiej zapamiętać chwyty i jak płynnie wykonywać przejścia. Gdy opanujemy te najprostsze, powinniśmy po prostu stopniowo uczyć się tych coraz bardziej złożonych.
Po czym poznać dobrej jakości ukulele?
Tak samo jak nie ma tylko jednego rodzaju gitar, nie może być mowy o małym wyborze ukulele. Wyróżniamy instrumenty sopranowe, koncertowe, basowe, terenowe, a nawet barytonowe. Każda z tych wersji ukulele wykazuje pewne różnice i cechy charakterystyczne, które zawodowcy rozpoznają już na pierwszy rzut oka.
Na początku przygody z tym instrumentem, warto zdecydować się na ukulele sopranowe. Jego właściwości muzyczne są bardzo rozsądnie wypośrodkowane między jakością brzmienia a prostotą obsługi. Dzięki niewielkim gabarytom instrument świetnie sprawdzi się zarówno podczas wycieczek górskich, jak i podczas nudnych, deszczowych wieczorów w domu czy spotkań przy ognisku ze znajomymi. Przyjmuje się, że tradycyjne ukulele sopranowe potrafi wydobyć dźwięk ze skali C4-A5 (C6) oraz ma 12-15 progów. Przy nieco większych gabarytach, wyższą skalę zapewnia odmiana tenorowa oraz koncertowa, jednak na początku przygody z tym instrumentem jest bardzo prawdopodobne, że nie zdołamy w całości wykorzystać jego potencjału. Trzeba się tego nauczyć.
Czy gra na ukulele jest trudna?
Bez wątpienia jest to jeden z najbardziej przyjaznych instrumentów strunowych dla osób, które dopiero chcą wejść w świat muzyki. Gitara, która uchodzi za jeden z łatwiejszych instrumentów do nauki muzyki, już z założenia jest bardziej skomplikowana. Coraz więcej osób skłania się ku temu, aby przed nauką gry na gitarze dobrze poznać właśnie ukulele.
Ukulele, czyli prosty, stworzony jeszcze w XIX wieku na Hawajach instrument, za którego stworzeniem stoją portugalscy imigranci zamieszkujący archipelag, to naprawdę ciekawe urządzenie, które coraz śmielej przebija się do kultury masowej także i w Polsce. Dobrym prognostykiem na przyszłość dla fanów tego rodzaju muzyki jest też to, że branża stale się rozwija. W 2014 roku zaprezentowano pierwsze basowe ukulele i wiele wskazuje na to, że nie jest to ostatni krok w historii tego instrumentu.