Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am Dobre Bo Polskie, DZIAŁ PUBLICYSTYKA

Dobre, Bo Polskie #3 – Rok 1991

Dziś wyjątkowo wpis w niedzielę, lecz następne publikowane będą jak wcześniej, co piątek. Sprawdźcie, czego słuchało się w 1991 roku!

1991 słynne pewexy i baltony przeszły na obrót złotówkami, dolar kosztował 10000zł, a wojska radzieckie zaczęły się wycofywać z naszego kraju. Zakończono produkcję fiata 125p lecz koncern FSO wydaje Poloneza Caro. W tym też roku wysłano pierwszego e-maila z Polski oraz pierwszy koncert na naszej ziemi zagrał zespół Deep Purple. Muzyka jeszcze bardziej poszła do przodu, a owocem tego był pierwszy plebiscyt Przeboju Roku RMF FM.

 

DŻEM – SEN O VICTORII

Tego numeru nie mogło tu zabraknąć. Jeden z ważniejszych utworów zespołu Ryszarda Riedla pochodzący z płyty Detox. Utwór ten był notowany na miejscu 29 w Polskim Topie Wszech Czasów.  Muzykę do utworu skomponował Paweł Berger, zaś słowa napisał Ryszard Riedel. Tutaj tytułowa Victoria (imię żeńskie, z łac. „zwycięstwo”) to synonim wolności. To marzenie człowieka, by wolność zapanowała nad całym światem. Światem zdegradowanym przez systemy totalitarne, powoli wydostającym się – choćby w Polsce – z jarzma komunizmu

https://www.youtube.com/watch?v=YmDrcqDPcPg

T-LOVE – WARSZAWA

„Gdy patrze w te oczy zmęczone jak moje….”, początek tego refrenu zna niemal każdy. Utwór został skowerowany przez rapera Sokoła w 2017 roku, lecz nie ma w sobie tego klimatu co wykon Zygmunta Staszczyka znanego bardziej jako Muniek. Utwór pochodzi z albumu Pocisk Miłości po powrocie wspomnianego Muńka z Anglii. Dam wam do porównania oryginał i cover Sokoła.

Oryginał:

Cover Sokoła:

MAANAM – ANIOŁ

Jest i powrót tej grupy. Utwór pochodzi z szóstego albumu zespołu Derwisz i Anioł.  Między innymi tym utworem był promowany ten album. Płyta osiągnęła nakład 120 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Niestety dziś, podczas pisania kolejnej części naszej serii wokalistka zespołu – Olga Jackowska znana bardziej jako Kora zmarła.

BIELIZNA – TANIEC LEKKICH GORYLI

Utwór pochodzi z albumu kompilacyjnego o tytule Bielizna. Został wydany nakładem wytwórni Polton

ARMIA – LEGENDA

Utwór pochodzi z drugiej płyty długogrającej grupy, promowana trwającą 2 lata trasą koncertową. Do dziś płyta doczekała się pięciu oficjalnych edycji. Najnowsza – winylowa ukazała się jesienią 2007 roku nakładem wytwórni W moich oczach.

CHŁOPCY Z PLACU BRONI – KOCHAM CIĘ

Jeden z najbardziej znanych utworów grupy. Pochodzi on z albumu Krzyż wydanego nakładem Reynoll Music. W tym utworze Bogdan Łyszkiewicz opowiada nam o tym, że dla niego miłość jest odpowiedzią na wszystkie pytania. Zwraca się do swojej ukochanej, chcąc dowiedzieć się, czy czują do siebie to samo. Kocha ją nad życie, pragnie więc zapewnić ją o swoim zaangażowaniu i zachęcić do tego, by zaufała mu tak mocno, jak on jej.

IRA – NADZIEJA

Utwór pochodzi z albumu Mój dom. Tekst utworu opowiada o ludziach którzy mają wszystko, pieniądze, sławę, ale nie mają tej najważniejszej rzeczy która jest potrzeba w życiu, mianowicie nadziei. Brzmienie utworu utrzymane jest w balladowo-rockowej tonacji, połączonej z solówką gitarową. Kompozytorem utworu jest gitarzysta, Piotr Łukaszewski. W utworze tym na fortepianie zagrał perkusista grupy, Wojciech Owczarek. Nadzieja stała się oficjalnym hymnem akcji charytatywnej WOŚP w 1993 roku, na której to zespół wystąpił w warszawskim klubie „Stodoła”.

KAZIK – JESZCZE POLSKA

Kazik jest uważany za jednego z pierwszych raperów w Polsce. Prezentowany utwór ma wydźwięk oldschoolowego hip-hopu. Pochodzi on z albumu Spalam Się jednego z pierwszych rap-albumów w Polsce.

BIG CYC – NIE WIERZCIE ELEKTRYKOM

Jedna z pierwszych piosenek antysystemowych w III RP. Tytuł nawiązuje do prezydentury Lecha Wałęsy, który jest z zawodu elektrykiem i przewodził m.in protestom na Stoczni Gdańskiej. Utwór pochodzi z albumu o tym samym tytule.

DŻEM – LIST DO M

Kolejny już sztandarowa piosenka zespołu. Utwór ten również pochodzi z albumu Detox. Ten kawałek wokalista dedykuje swojej matce. Tekst został napisany przez Ryszarda Riedla oraz Dorotę Zawiesienko, a muzyka przez Beno Otrębę.

https://www.youtube.com/watch?v=BYKEHj0cN7E

(Visited 181 times, 1 visits today)
Tagi: Last modified: 3 marca, 2019
Close
%d bloggers like this: