Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am DZIAŁ PUBLICYSTYKA, Wywiady

„Materiał mamy już właściwie gotowy” – wywiad z zespołem The Skys

The Skys, znany na całym świecie, pochodzący z Wilna zespół rockowy od dłuższego czasu zapowiadał powrót do Polski. Grupa potwierdziła pierwszy koncert w naszym kraju, który odbędzie się 21 lutego w Łodzi oraz zapowiada nową płytę związaną z 20leciem istnienia zespołu – o plany na jubileuszowy dla zespołu 2015 rok pytamy Jonasa Čiurlionisa, lidera grupy.

Na początku pragnę pogratulować 20lecia istnienia zespołu The SKYS. Funkcjonujecie od 1995 roku – zdarza Wam się sięgać pamięcią do pierwszych lat grania The Skys? Jak wyglądały Wasze początki?

Początek był ciężki. Nawet bardzo. Graliśmy wówczas w chłodnej piwnicy, gdzie niebyło łazienki, a zimą zamarzała woda. Sprzęt muzyczny pleśniał od wilgoci… ale nie poddawaliśmy się i ciężko pracowaliśmy. Efekty przyszły szybko – już po roku graliśmy w największej sali litewskiej, którą była hala sportowa w Wilnie, a nasze piosenki szybko zdobyły olbrzymia popularność, tygodniami utrzymywały się na toplistach w radiach litewskich. Od tamtego czasu minęło wiele lat. Konkretnie dwadzieścia (śmiech). To był dla nas wspaniały czas – pełen wzlotów i upadków. Przede wszystkim jednak czas wytężonej pracy i poszukiwać we wspaniałym świecie rockowych dźwięków. Dziś jesteśmy w miejscu, o którym w latach dziewięćdziesiątych mogliśmy tylko marzyć. Koncertujemy na całym świecie, nasze płyty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. To szalenie budujące.

Rok 2015 jest zatem dla Was jubileuszowym – co z tej okazji planujecie?

Po pierwsze – rok zaczynamy wydaniem dwóch teledysków z naszej ostatniej płyty „Colours of the Desert”. Jesteśmy świeżo po zakończeniu klipu do utworu „The Pyramid”. Wkrótce zaprezentujemy kolejny. Naszemu jubileuszowi będzie towarzyszyła koncertowa trasa w Europie. Już mamy zaplanowane koncerty w Polsce, Wielkiej Brytanii, na Litwie, w Austrii, Niemczach i innych krajach. Możliwe także, że powrócimy do Stanów. Planujemy wydać nową płytę, poważnie myślimy także o zrealizowaniu filmu dokumentalnego o historii zespołu The Skys. Także, jest co robić.

21 lutego zagracie w Łodzi – opowiedzcie więcej o tym koncercie. Z kim i gdzie wystąpicie?

Tak, już 21 lutego w Łódzkim Domu Kultury odbędzie kolejna edycja imprezy pod nazwą Progrockowanie. Wystąpimy tam razem z zespołami Leafless Tree i Maze Of Sound. Bardzo się cieszymy, że znów pojawimy się w Polsce, że spotkamy się z nieocenioną polską publiką oraz naszymi przyjaciółmi muzykami. Zapraszam już teraz wszystkich entuzjastów progresywno rockowego grania z całej Polski. To będzie prawdziwe święto ambitnego rocka!

Rozumiem, że łódzki koncert będzie okazją do wspólnego świętowania z polskimi fanami dwudziestolecia The SKYS?

Tak, to jest pierwszy koncert z okazji 20lecia zespołu. Cieszymy się bardzo, że możemy rozpocząć ten rok właśnie w Polsce z naszymi najwspanialszymi fanami.

Na jakim etapie pracy nad nową płytą jesteście i na kiedy planujecie jej premierę?

Materiał mamy już właściwie gotowy. Pierwszą sesję nagraniową planujemy na wiosnę – termin kolejnej jeszcze ustalamy, na pewno jednak ta druga odbędzie się w Wielkiej Brytanii tak, jak to miało miejsce przy okazji nagrywania naszego ostatniego albumu „Colours Of The Desert”. Z pewnością prace w studiu będzie rejestrować na bieżąco i chętnie materiałami wideo podzielimy się z czytelnikami HeartBeat.

Czy nowy album wydacie przez jakąś wytwórnię? W jaki sposób będzie można go kupić w Polsce?

Jeszcze nie wiemy, na jaki model wydania się zdecydujemy. Gwarantujemy jednak, że nowy album będzie dystrybuowany na całym świecie zarówno w formie fizycznej, jak i cyfrowej. Polscy słuchacze chętni zapoznać się z naszą nowa płytą mogą być zatem spokojni.

Czy oprócz Łodzi zagracie w tym roku jeszcze w Polsce?

Chcemy wrócić jeszcze kilka razy w tym roku do Polski. Doskonale nam się tutaj gra. Bardzo cenimy polska publiczność, cieszymy się na każde spotkanie z fanami naszej muzyki w Polsce oraz z zespołami i muzykami, z którymi znamy się od dawna. Będziemy na bieżąco informowali o naszych koncertowych planach – mamy nadzieję, że redakcja HeartBeat będzie nas w tym wspierała.

Bez wątpienia. Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia 21 lutego w Łodzi!

Dzięki za wywiad i zapraszamy!

(Visited 1 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 5 lutego, 2015
Close
%d bloggers like this: