Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 8:30 am Eurowizja

Wszystkie 7 zwycięstw Szwecji na Eurowizji

Dzięki zwycięstwu Szwecji w Eurowizji utworem „Tattoo” w wykonaniu Loreen, Szwecja zrównała się z Irlandią i przyszłe lata wyłonią zapewne jednego lidera w tej kategorii. Szwecja brała udział w konkursie 62 razy — od swojego debiutu w 1958 roku nie wystartowała w konkursie jedynie w latach 1964, 1970 i 1976. Oto krótki przegląd 7 zwycięstw Szwecji na Eurowizji:

ABBA — Waterloo (Wielka Brytania / 1974)

Cóż to był za występ. To prawdziwy precedens i totalne wyłamanie się ze schematu piosenki „nadającej się na Eurowizję”. Ta piosenka przyniosła Abbie międzynarodową sławę i chyba nie ma świecie osoby, która interesując się muzyką nie oglądała tego występu w oryginale, a jeżeli jednak się ktoś taki trafi to polecam nadrobić:

EBU Wielka brytania 1974 – ABBA / Waterloo

Herreys — Diggi-Loo Diggi-Ley (Luksemburg / 1984)

Bracia Herreys wygrali Eurowizję w 1984 roku. „Diggi-Loo Diggi-Ley” jest uosobieniem brzmienia popu lat 80. Jeden z najbardziej kultowych występów w historii Eurowizji, „Diggi-Loo Diggi-Ley”, był także ostatnim utworem, w którym piosenka otwierająca wygrała festiwal, a minęło już 40 lat.

EBU Luksemburg 1984 – Herreys / Diggi-Loo Diggi-Ley

Carola — Fångad av en stormvind (Włochy / 1991)

Szwecja ma niebywałe szczęście do wywoływania dyskusji, czy aby na pewno można występować więcej niż raz na Eurowizji. Carola pokazuje, że można i to nawet trzy razy, ale wygrała tylko we Włoszech w 1991 roku. Przed wygraną brała udział w konkursie w 1983 i 2006 roku, zajmując kolejno 3 i 4 miejsce.

EBU Włochy 1991 – Carola / Fångad av en stormvind

Charlotte Nilsson — Take Me to Your Heaven (Izrael / 1999)

Tak się przypadkiem stało, że reprezentantka Szwecji wygrała w 25 rocznicę pierwszej wygranej tego kraju, a na dodatek utwór był muzycznie bardzo stylistycznie podobny do Abby. Podobnie jak Carola, Charlotte (obecnie Perrelli) wróciła na Eurowizję po latach w roku 2008 z uwtorem „Hero”.

EBU Izrael 1999 – Charlotte Nilsson / Take Me to Your Heaven

Występ Polski na Eurowizji 1999 to piosenka Mietka Szczęśniaka „Przytul mnie mocno”, Zajęliśmy wtedy 18 miejsce.

EBU Izrael 1999 – Mietek Szczęśniak / Przytul Mnie mocno

Loreen — Euphoria (Azerbejdżan / 2012)

„Waterloo” jest uważana za najlepszą piosenkę, która wygrała Eurowizję, ale liczby szczególnie stoją za Loreen i jej utworem „Euphoria”, który po zwycięstwie w Eurowizji osiągnął numer 1 w nie mniej, niż 16-stu krajach. To więcej, niż jakakolwiek inna piosenka w historii festiwalu. „Euphoria” była definitywnym hitem taneczno-popowym i nikt do dziś o tym nie zapomniał. Nie wyobrażaliśmy sobie, że Loreen wygra Eurowizję po raz drugi jako pierwsza kobieta w Historii.

EBU Azerbejdżan 2012 – Loreen / Euphoria

Występ Polski na Eurowizji 2012 — to pierwszy od 2002 roku konkurs, w którym władze TVP zrezygnowały z udziału w konkursie kierując się (za Wikipedią): „kierowaniem sił i środków na rzecz obsługi Euro 2012 i Igrzysk Olimpijskich”.

Måns Zelmerlöw — Heroes (Austria / 2015)

Co ok. 5-10 lat Szwecja wygrywa Eurowizję. Schemat powtórzył się w 2015 roku wraz ze zwycięstwem Månsa Zelmerlöwa i utworu „Heroes”. Jako piosenka, w stylu przypominającym OneRepublic, „Heroes” z pewnością nie jest najlepszym wykonaniem ze wszystkich zwycięstw Szwecji, ale Zelmerlöw połowę występu poświęcił na improwizacje, cud interaktywnych wizualizacji, z którymi bawił się i tańczył bez z góry ustalonej choreografii, a to zadziwiło całą Europę. Jeden z przykładów doskonałego wykorzystania technologii w drodze do zwycięstwa. Choć moim zdaniem występ na żywo nie był najlepiej zaśpiewaną wersją tego kawałka.

EBU Austra 2015 – Måns Zelmerlöw / Heroes

Występ Polski na Eurowizji 2015 — Nasz kraj reprezentowała Monika Kuszyńska z utworem „In The Name Of Love” z piosenką nawiązującą do hasła imprezy i przesłaniem, że światy osób sprawnych i niepełnosprawnych łączą się. To dość personalna piosenka, gdyż Monika porusza się na wózku po ciężkim wypadku. Ponownie zajęliśmy 18-ste miejsce.

EBU Austra 2015 – Monika Kuszyńska / In The Name Of Love

Loreen — Tattoo (Wielka Brytania w imieniu Ukrainy / 2023)

Drugie zwycięstwo Loreen w konkursie dowodzi, że ci, którzy myślą, że „Tattoo” to coś więcej, niż wersja 2.0 „Euphorii” mają rację. „Tattoo” można było wyciąć z tego samego wzoru co „Euphorię” i całe szczęście tego nie zrobiono, a jako całość piosenka pomimo wielu plotek świetnie się broni, a Loreen wie jak się wyróżnić. A występ w kanapce (klatce?) science-fiction zrobił resztę oczy wszystkich były skierowane w jeden konkretny punkt na scenie. Loreen jest dopiero drugą osobą w historii Eurowizji, która wygrała więcej niż raz: wcześniej dokonał tego Irlandczyk Johnny Logan, który wygrał w 1980, 1987 i 1992 jako kompozytor. Podobnie jak przy Heros — to dało zaśpiewać się lepiej.

Ciekaw jestem, czy chłopak z kartą na scenie podczas występu po prostu wybrał akurat tę piosenkę, czy idąc śladem wykopkowych teorii spiskowych był nieujawnionym elementem występu dla przykucia uwagi (publiki/telewidza) i zdobycia rozgłosu.

EBU Wielka Brytania 2023 — Loreen / Tattoo

Polska na Eurowizji 2023 to „Blanka” i utwór „Solo” i moim zdaniem, gdyby jednak pojechał Jann to pewnie zostalibyśmy w połowie stawki, a tak mamy 19 miejsce, ale pozwólcie, że się jeszcze trochę poznęcam nad BEJBA na koniec, ale tylko ciut bo w skali ostatnich kilku występów to moje TOP bo ja teraz pamiętam tylko Blankę i Michała Szpaka, a to co pomiędzy to lepiej zapomnieć i sobie nie przypominać.

Ze wszystkich krajów w Europie i poza nią to właśnie Polska (i TVP) zdecydowała się wprowadzić na Eurowizję jamajski rytm i tropikalne palmy, bo… czemu nie? Ludzie robiący sobie selfie w poszukiwaniu głosów młodych ludzi i patriotów, którzy głosują na swój kraj z zasady, a w poszukiwaniu głosów bardziej dorosłej publiki otrzymaliśmy projekcje i tancerzy, którzy zupełnie tam nie pasowali, ani nie mieli na siebie większego pomysłu, kończąc na Blance po transformacji w Jennifer Lopez w naprawdę niezłej SOLOwce. Nie wspomnę nawet o tym okropnym VHS na starcie jakbyśmy chcieli wszystkim znów przypomnieć, że dalej jesteśmy biedni czy jak? Bo nie rozumiem do dzisiaj co realizatorzy mieli na myśli takim Visualem.

EBU Wielka Brytania 2023 — Blanka / Solo
(Visited 83 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , , , , Last modified: 17 maja, 2023
Close
%d bloggers like this: