Album ,,Hiper / Chimera” jest utrzymany w gatunkach hip-hop, pop, R&B, folk i został wydany 7 listopada 2014 roku. Kierowany jest do osób młodych, które lubią nowoczesne brzmienia, połączenie muzyki popularnej z rapem i muzyką hip-hop. Producentem i realizatorem krążka jest Donatan (Witold Marek Czamara), który zrealizował album we współpracy z Cleo (Joanna Klepko). Płytę poprzedzają realizowane projekty, których artyści wspólnie się podjęli tj. występ na Eurowizji w 2014 roku czy współprace z Kamilem Bednarkiem, Waldemarem Kastą, Sitkiem, Miuoshem oraz zespołem Enej. Dziś wspólnie przesłuchamy album i ocenimy kompozycje, które znalazły się na płycie.

Donatan & Cleo – My Słowianie – We Are Slavic (Poland) 2014 LIVE Eurovision Second Semi-Final, YouTube

Pierwsze wrażenia

Album zawiera dwie płyty, jedną z 16 utworami w wersji oryginalnej, a drugą z linią instrumentalną. Za teksty odpowiada piosenkarka (Cleo) wraz z zaproszonymi gośćmi, a za muzykę Donatan. Masteringiem zajął się Jarosław Baran. Pierwsze co zwraca uwagę po zakupie albumu, to gruba okładka, profesjonalna sesja zdjęciowa i czytelne teksty utworów w książeczce. Trzymając album w dłoniach, ma się poczucie posiadania wartościowego produktu. Jak jest z muzyką na albumie?

Wstęp albumu ,,Hiper / Chimera”

Płyta ,,Hiper / Chimera” zaczyna się bardzo dynamicznie. Utwór ,,Introdukcja” delikatnie wprowadza słuchacza, przedstawiając barwę i wrażliwość wokalistki. Następnie utwór się załamuje, płynnie przechodząc w następną piosenkę (o tym samym tytule co album) ,,Hiper / Chimera”. Do naszych uszu dociera zdecydowany muzycznie i tekstowo kawałek, w którym autorzy uświadamiają nas, że nie obchodzi ich krytyka ani dążenie w wyznaczonych już kierunków muzycznych przez innych artystów.

Poczucie humoru połączone z profesjonalizmem?

Znany wszystkim utwór ,,My Słowianie” jest różnie oceniany. Dla tych, co uważają tę kompozycję za żenującą, zostają uświadomieni o ogromnym poczuciu humoru artystów. Utwór ,,Brać” nagrany we współpracy z zespołem Enej, jest równie profesjonalną piosenką, utrzymaną w słowiańskim stylu, nieco wyśmiewającą mity na temat Słowian. Na albumie znajdziemy 4 takie utwory. Do ,,Brać” oraz ,,My Słowianie” dołączyła kompozycja ,,Tłusty Czarny Kot” oraz nowa wersja ,,Nie Lubimy Robić” (znana z albumu Donatana ,,Równonoc”). Cleo napisała własne zwrotki, wykonując jedynie ten sam refren. Oprócz tych 3 utworów pozostałe kompozycje muzyczne są niezwykle głębokie, przepełnione emocjami, tym samym udowadniające profesjonalizm artystów.

Donatan Cleo feat. Enej – Brać [Official Video], YouTube

Utwory, w które warto się wsłuchać

O piosenkach tj. ,,Sztorm” czy ,,Papierowy Ład” nie muszę raczej wspominać, ponieważ oba wprowadzają w stan refleksji i zapewne któryś z nich większość nas słyszała. Jeśli chodzi o współprace z innymi artystami, w naszym kraju niewiele jest utworów, które wpadają w ucho lub chętnie polecam. W przypadku płyty ,,Hiper / Chimera”, nawet jeśli nie słuchamy osób, których autorzy zaprosili do współpracy, trudno się nie zgodzić z faktem, że zrobili kawał dobrej roboty. Kamil Bednarek pojawił się gościnnie w utworze ,,Ten Czas” o przemijaniu i walce o spełnianie marzeń. Podobnie utwór ,,Cicha Woda”, w którym gościnnie znalazł się Sitek, do którego teledysk jest fenomenalny, a utwór tak dynamiczny i konsekwentny, że niełatwo przestawić go na następny.

Donatan-Cleo „CICHA WODA” gośc. Sitek, YouTube

Do subtelnych i delikatnych utworów można dołączyć ,,Cofnąć Czas”, w którym udział wziął Miuosh. Przekleństwa, które znalazły się w tekstach, pojawiają się sporadycznie, a jeśli już je słyszymy, nie przeszkadzają. W porównaniu do typowego rapu, który bywa wulgarny, w przypadku płyty Cleo i Donatana, moim zdaniem przekleństwa dodają charakteru i wyrazu dla przesłania, co bardzo trudno uzyskać realizując materiał na płytę.

Utwór ,,B.I.T” nagrany we współpracy z Waldemarem Kastą opowiada o czymś, na co warto zwrócić uwagę, w ogóle przechodząc obok półek z płytami. Piosenka pokazuje, jak ciężko jest się przebić i jak trudno utrzymać, gdy artysta otrzymuje swoje 5 minut od losu.

Czy warto mieć album ,,Hiper / Chimera” w kolekcji?

Płyta już w pierwszych momentach uświadamia słuchaczy, że nie mają do czynienia z byle jakim wydaniem. Nie tylko warto posiadać album Donatana i Cleo, ale również słuchać go, aby poprawić sobie humor, przemyśleć kilka kwestii oraz spędzić czas przy ich muzyce. Album jest bardzo ładnie wydany, co widać po oprawie wydawniczym oraz muzyce. Utwory na płycie przepełnione są wrażliwością na muzykę, politykę oraz postępowanie ludzi, co ma wpływ na nasze życie. Płyta ma szansę spodobać się młodym słuchaczom. Album nie jest dla każdego, ponieważ w dużej mierze liczy się umiejętność odróżniania wrażliwości na muzykę od poczucia humoru.

Który utwór z albumu najbardziej Ci się podoba?