Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:15 pm DZIAŁ NEWS, Eurowizja

Eurowizja 2023 za nami i co dalej? Szykujemy się do konkursu w 2024 roku. Co już wiemy o przyszłorocznym konkursie?

Za nami Eurowizja 2023, która w tym roku ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie odbyła się w Liverpoolu. Konkurs wygrała Loreen, przez co za rok spotkamy się w Szwecji.

Jedno jest pewne, 68 konkurs Eurowizji odbędzie się w maju 2024 roku. Europejska Unia Nadawców oraz szwedzki nadawca publiczny Sveriges Television (SVT) będą odpowiedzialne za organizację przyszłorocznych koncertów. Obecnie, osiem państw wyraziło swoje zainteresowanie udziałem w konkursie.

Po tym, jak Szwecja wygrała 67. Konkurs Piosenki Eurowizji, krajowy nadawca rozpoczął przygotowania do zorganizowania kolejnej edycji konkursu. Co ciekawe przyszłoroczny konkurs odbędzie się w rocznicę wygranej ABBY.

Obecnie nie wiadomo, jakie miasto zorganizuje Eurowizję. Mówi się często, że konkurs może ponownie trafić do Malmo.

Do tej pory znamy już 8 uczestników konkursu. Chęć udziału wyraził Cypr, Dania, Finlandia, Luksemburg, Malta, Norwegia, Hiszpania oraz Szwecja.

Co ciekawe, dokładnie 30 lat po ostatnim udziale Luksemburga w 1993 roku i 40 lat po ostatnim zwycięstwie tego kraju, Luksemburg ogłosił, że w końcu powróci do Konkursu Piosenki Eurowizji. Kraj ten nie brał udziału w Eurowizji w latach 1993-2023 z powodu braku środków finansowych.

Podczas Eurowizji 2024 nie zobaczymy Chorwacji. Na oficjalnym koncie na Twitterze bułgarskiego nadawcy, Byłgarska nacionałna telewizija (BNT), 12 maja 2023 roku opublikowano odpowiedź na pytanie o powrót Bułgarii do konkursu. Odpowiedź brzmiała: „Bułgaria już nie bierze udziału w konkursie„, co może oznaczać jedno, nadawca nie ma planów na udział w konkursie w 2024 roku.

Zaskoczeniem jest Turcja. Kemal Kılıçdaroğlu, który jest kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich zarządzonych na maj 2023 potwierdził, że jeśli wygra on wybory Turcja powróci do konkursu. Przypomnijmy, że Turcja ostatni raz uczestniczyła w Eurowizji w 2012 roku.

Macedonia Północna powróci do konkursu 2024 roku, jeśli jak twierdzi „sytuacja na świecie się poprawi„.

Swój powrót do konkursu może mieć również Andora. W wywiadzie z katalońskim nadawcą TV3, który odbył się 8 maja 2023 roku, Susanne Georgi, reprezentująca Andorę w 2009 roku, ujawniła, że głównym powodem, dla którego andorski nadawca (RTVA) nie organizował powrotu kraju do konkursu, były braki finansowe. Odpowiadając na pytanie dotyczące zbliżającego się powrotu Andory, stwierdziła, że „znalazła już środki finansowe„.


We wstępnym budżecie państwa Monako wyrażono chęć udziału w konkursie w 2023 roku, jednak opóźnienie w rozpoczęciu nadawania przez nowego monegaskiego nadawcę publicznego, TVMonaco, uniemożliwiło to. Planowane jest, że telewizja rozpocznie nadawanie między czerwcem a wrześniem 2023 roku, co pozwoliłoby na udział w konkursie.

Oficjalne oświadczenie EBU dotyczące uczestnictwa Australii po 2023 roku nie zostało jeszcze opublikowane. Pamiętajmy, że kraj ten miał zapewniony udział do roku 2023.

(Visited 114 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 17 maja, 2023
Close
%d bloggers like this: