Foals od mało znaczących występów muzycznych, dotarli na miejsce headlinerów na festiwalach. Zespół przechodził twórczą ewolucję od math-rocka przejawiającego się na pierwszej płycie Antidotes, poprzez Total life forever i Holy fire, aż do What went down, która przełamała charakter grupy. Przez cały okres twórczości zespół  stawał się bardziej pewny siebie i definiował swój unikatowy styl.

Wokalistę – Yannis’a Philippakis’a do stworzenia Everything Not Saved Will Be Lost – Part 1 zainspirowały problemy dzisiejszych czasów. Teksty dotyczą negatywnych konsekwencji ludzkich czynów.

Tematyka utworu In Degrees dotyczy kwestii zmian klimatycznych. Tekst mówi także o relacjach między ludźmi, które łatwo się rozpadają ze względu na dystans. Występuje pewien dysonans pomiędzy treścią, a brzmieniem które jest pozytywne i energiczne. Muzycy porównują go do My number i wspominają, że od czasu Holy Fire nie pojawiało się w ich twórczości wiele tanecznych motywów.

W teledysku do singla Exits, promującego album pojawili się aktorzy Isaac Hempstead Wright oraz Christa Théret. Piosenka zawiera główne wątki, jakie znajdują się w albumie. Wszystko co mamy teraz, kiedyś może przestać istnieć. W teledysku ukazany jest świat pod powierzchnią ziemi. Nie da się już egzystować w taki sam sposób jak kiedyś, ale ludzie zdołali przystosować się do życia pod ziemią. Zmiany klimatyczne postępują, a ludzie wciąż lekceważą wyraźne ostrzeżenia jakie daje natura. Kolejnym problemem, na jaki rzuca światło tekst Exits, to zagrożenie ze strony internetu. Ludzie są nieustannie inwigilowani. W dzisiejszych czasach informacje przekazywane są z wręcz nieograniczoną szybkością. A jedynym prywatnym miejscem, które pozostaje człowiekowi jest jego umysł.

Wokalista angażuje się w mówienie o poważnych problemach. Przekazuje treści szerokiej grupie odbiorców. Wydaje się, że dla Foals tworzenie muzyki to nie tylko ukazanie odpowiedniej estetyki muzycznej. Zauważyli, że mogą zrobić więcej niż znakomitą muzykę do słuchania. Poprzez głębokie teksty utworów mogą wdać się w dialog ze społeczeństwem. Kto wie, może dzięki takim przekazom i wykorzystaniu mocy własnego autorytetu wpłyną na ludzi i zmiany będą możliwe.

Singiel Sunday charakteryzuje się spokojnym rytmem i melancholijną stylistyką, jednak obecne są w niej smaczki znane fanom zespołu. Pod koniec zastajemy fenomenalny bridge, który jest kulminacyjnym momentem utworu.

Na tweeterze napisali, że chcą aby ten album był „oknem i lustrem, do tańca i na deszczowe dni”. Sądzę, że faktycznie im się to udało. Odbiorca poza świetnymi brzmieniami, może doszukać się głębokiego przesłania i być może zacząć zastanawiać się nad otaczającym go światem. Nie jest on przecież wolny od problemów. Chłopaki z Foals rzucają światło na wiele poważnych kwestii, ale nie zostawiają nas ponurymi. Ich muzyka dostarcza przede wszystkim ogromną ilość pozytywnej energii.

Poprzez narastające napięcie najnowszy album dostarcza wiele emocji słuchaczowi. W każdym utworze można znaleźć coś, co wciąga i porusza. Osobiście śledzę twórczość Foals od czasu wydania pierwszego albumu i cieszy mnie, że przez te wszystkie lata nadal posiadają swój niepowtarzalny styl.

Jak w każdym ich albumie tak i w tym wydaniu zachowana jest swego rodzaju równowaga. Podczas słuchania Everything Not Saved Will Be Lost – Part 1 odbiorca jest prowadzony przez skrajne emocje i dźwięki. Podczas słuchania White Onions słyszymy szybkie i rytmiczne brzmienia. Z drugiej strony pojawia się spokojny i melancholijny klimat Moonlight.