Muzyczna Misja Dyplomatyczna: Praga 2019 to niekomercyjny projekt artystyczny Fundacji Planet promujący kulturę polską za granicą, sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”. Zadanie uświetni setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską.

Wydarzenia z udziałem polskich artystów, zaplanowane w ramach projektu, odbędą się w czeskiej Pradze 26 lipca 2019 roku oraz 2 listopada 2019 roku.

Pierwsza część projektu Muzyczna Misja Dyplomatyczna: Praga 2019 odbędzie się 26 lipca 2019 roku – w toku czwartej odsłony prestiżowej, cyklicznej, interdyscyplinarnej imprezy Cross Festival, odbywającej się na szeregu scen rozlokowanych w praskiej dzielnicy Holešovice (w przestrzeni publicznej i w instytucjach kultury).
W 2018 roku w ciągu 3 dni na 5 scenach Cross Festival zaprezentowało się ponad 300 awangardowych artystów różnych dziedzin z kilkunastu krajów, a wydarzenie odwiedziło ponad 5000 widzów.
Organizatorzy projektu Muzyczna Misja Dyplomatyczna: Praga 2019 zostali w ramach Cross Festival 2019 kuratorami sceny Cross Club Basement x Tropico World. 26 lipca 2019 roku odbędą się na niej trzy występy znakomitych polskich artystów – zagrają: Dreadsquad x Kasia MalendaLua Preta i GLOBAL DIGGERS.
Zestaw artystów występujących na tej scenie uzupełnią cenieni artyści zagraniczni: Loic Deniro (Francja) oraz Tris Kayo (Wielka Brytania).

Krótkie info o artystach pierwszej odsłony wydarzenia znajdziecie poniżej:

Dreadsquad x Kasia Malenda (Polska)

Aktywny od 2001 roku DJ i producent Dreadsquad (Marek Bogdański) to prawdopodobnie najważniejszy polski “towar eksportowy” na polu muzyki reggae i dancehall. Wystarczy wspomnieć, że na portalu Soundcloud jego poczynania śledzi blisko 300.000 (!) fanów z całego świata wyczekujących publikacji nowych utworów, które wyjdą spod jego ręki. Jego albumy i single docierały w swojej kategorii stylistycznej do szczytów ‚list przebojów’ najpopularniejszych cyfrowych sklepów muzycznych na świecie (np. Beatport). Dreadsquad współpracował z szeroką gamą najbardziej poważanych jamajskich i europejskich artystów reggae, m.in. Ward 21, Tenor Fly, Top Cat, General Levy, Million Stylez, Lady Chann, Tippa Irie, Jah Mason, Perfect Giddimani, Dr Ring Ding, Blackout JA. Regularnie występuje on też na najpopularniejszych cyklach wydarzeń i festiwalach reggae na całym świecie – notując setki owacyjnie przyjmowanych występów w całej Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Japonii, w Brazylii, w Australii i Nowej Zelandii czy w Indiach…

Kasia Malenda to jedna z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek w Polsce w dziedzinie muzyki klubowej i występów typu live-act. Szerszej publiczności znana jest z VI edycji programu The Voice of Poland gdzie dotarła do półfinału. Od odcinka finałowego programu w listopadzie 2015 roku, Kasia jest w nieustannej klubowej trasie – w ramach swojego kolektywu Let Us Take You There (w/ DJ Skipek), z projektem Temper Temple (w/ DJ Kwazar) czy w toku soundsystemowych i koncertowych występów Dreadsquadu – oraz za sprawą dziesiątek występów gościnnych z czołówką krajowych DJ’ów i kolektywów z szeregu gatunków. Jako frontmanka, wokalistka sesyjna, autorka tekstów i kompozytorka ma swój udział w 70+ wydawnictwach muzycznych – od niszowych wytwórni i klubowego undergroundu po artystów ze szczytów list przebojów wydawanych w mainstreamowych wytwórniach. Poza regularnymi występami w najlepszych krajowych klubach Kasia Malenda miała okazję występować z rozmaitymi projektami na dużych, festiwalowych scenach na całym świecie – m. in. w Indiach, Kanadzie, Anglii, Słowacji, Francji, Ukrainie

 

Lua Preta (Polska + Angola)

Lua Preta to polsko-angolański duet, w skład którego wchodzą wokalistka Ms. Gia oraz doświadczony polski DJ i producent Mentalcut. Wspólnymi siłami tworzą ekstatyczną, futurystyczno-ludowo-elektroniczną muzyczną mieszankę, gdzie brzmienia nowoczesnej muzyki klubowej przeplatają się z wpływami ‘muzyki korzeni’ z rozmaitych zakątków Afryki – przyjmując formę ‘ugruntowanych’ afro-klubowych gatunków jak kuduro, afrohouse czy gqom, a równolegle nieustannie poszukując własnej, oryginalnej formy wyrazu. Świeże i unikalne brzmienie Lua Preta sprawiło, że rok 2018 był dla nich przełomowy. Opublikowali w nim swój największy dotychczasowy hit (singiel Quero Mais z wokalistą Morena Leraba z Lesotho), nagrali swój pierwszy oficjalny teledysk w całości zrealizowany w Lizbonie (Ta Bater), Daniel Haaksman pod koniec roku wydał ich utwory w legendarnej berlińskiej wytwórni Man Recordings, w grudniu 2018 podpisali zaś umowę z prowadzoną przez Diplo wytwórnią Mad Decent (czołowe tropikalno-basowe wydawnictwo muzyczne na świecie. Wszystko to sprawiło, że kalendarz Lua Preta wypełnił się występami na koncertach i festiwalach w całej Europie, w tym w Niemczech, Danii, Włoszech, Francji i Finlandii. W 2019 zdążyli już zaprezentować się w Hiszpanii, Niemczech, USA (Nowy Jork), Norwegii i Szwajcarii – a w 2020 roku wystąpią w paryskiej Filharmonii na koncercie Afrofuturisme, skupiającym najważniejszych afro-futurystycznych artystów z całego świata! Również w Polsce pojawili się już z występami w większości dużych miast, a także na festiwalach – m. in. takich jak Open’er czy Unsound

GLOBAL DIGGERS (Polska + Francja)

GLOBAL DIGGERS to polsko-francuski dj’ski superkolektyw założony w 2013 roku w Warszawie, na bazie fascynacji muzyką łączącą lokalne tradycje z różnych stron świata (w tym z Polski) ze współczesną ambitną muzyką elektroniczną. Zespół ten szturmem zdobył serca publiki – i mimo niekomercyjnego charakteru prezentowanej muzyki, od 5 lat regularnie przyciąga na swoje występy prawdziwe tłumy, zarówno w “ojczystej” Warszawie jak i na terenie całej Polski. Gościnne występy zagraniczne GLOBAL DIGGERS (Niemcy, Szwecja, Chorwacja, Francja…) w popularnych klubach (np. paryskie L’Alimentation Générale) i na topowych festiwalach (np. Fusion Festival w Niemczech, Goulash Disko Festival w Chorwacji) udowodniły, że działania GLOBAL DIGGERS stoją na światowym poziomie. Ten fakt podkreśla również ich doskonale przyjęty występ na jednej z głównych scen festiwalu Tauron Nowa Muzyka (2018), powierzenie im roli ‚muzycznych oprawców’ imprez towarzyszących dużym festiwalom jak Ethno Port (2014) i Skrzyżowanie Kultur (2017) – czy bezpośrednie supportowanie przez nich polskich występów światowych sław z różnych stron świata, takich jak Major Lazer, Branko (Buraka Som Sistema), Elliphant, Uproot Andy, Milangeles, Schlachthofbronx, Omar Souleyman – i wielu innych znakomitych artystów nurtu Global Bass. Mixy dj’skie i utwory GLOBAL DIGGERS publikowane były na opiniotwórczych blogach i grane w rozgłośniach radiowych m. in. w Niemczech, Meksyku, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Brazylii.


Fundacja Planet
to pozarządowa organizacja non-profit z Warszawy. Na przestrzeni ostatnich 5 lat zrealizowała ona ponad 30 wydarzeń artystycznych zorientowanych na promocję kultury polskiej za granicą (Turcja, Indie, Japonia, Republika Korei, Węgry, Czechy, Słowacja), pozyskując na ten cel dofinansowania m. in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z Instytutu Adama Mickiewicza i z Funduszy Wyszehradzkich. Jej założycielka i prezes, Sylwia Kowalska, ma blisko 15-letnie doświadczenie w działaniach w sferze kultury – zrealizowała ponad 500 wydarzeń artystycznych w kilkudziesięciu krajach, w tym ponad 100 międzynarodowych projektów kulturalnych wysokiej rangi – podczas pracy w Stołecznej Estradzie (na stanowisku specjalisty d.s. współpracy z zagranicą), a następnie działając w charakterze „wolnego strzelca” i w ramach Fundacji Planet.

Więcej informacji na: http://misepraha.pl oraz https://www.facebook.com/misepraha