Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am DZIAŁ WIDEO, Teledyski

Nowy teledysk: Rigor Mortiss – Cyborgernas Bön

Płocka formacja Rigor Mortiss, która w ubiegłym roku reaktywowała się po blisko 20-letniej przerwie, zaprezentowała teledysk zarejestrowany 21 czerwca tego roku w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Rigor Mortiss to nieodrodne dziecko swojej epoki – czasu przełomu, chaosu i hałasu. Zespół powstał w 1990 r. w Płocku. Nazwa to łaciński termin oznaczający „stężenie pośmiertne”. Gdy okazało się, że tak samo nazywa się amerykański zespół metalowy, na końcu nazwy pojawiło się drugie „s”. W grudniu 1992 r. RM opublikował debiutancki materiał. Nagrany w Gold Rock Studio Roberta Brylewskiego, wydany w prawdziwie awangardowym stylu, bo za własne pieniądze – wtedy w Polsce tak nie działał prawie nikt. Wkrótce debiutancką płytę „Rigor Mortiss” wydawała firma SPV, która wtedy specjalizowała się w publikowaniu nagrań zespołów industrialnych, stworzyła dla nich nawet specjalną serię „Radioactive Crucifix”.

To był złoty okres Rigor Mortiss. Andrzej Fijołek nakręcił w 1994 r. dwa teledyski, zespół grał dwukrotnie w Jarocinie, pojechał w trasę koncertową z Variete, zagrał kilkadziesiąt koncertów przez niecałe dwa lata. Początkiem końca grupy okazało się rozstanie z Radziem – samplery. Radzio zniknął , a wraz z nim cała grupa.
Ale teraz powraca (z wokalistą Maćkiem Stolińskim i perkusistą Jackiem Sokołowskim ze starego składu + świeża krew: Gośka Florczak- samplery i Grzegorz Chudzik – bass) z nowymi nagraniami.

Dziś w muzyce Rigor Mortiss odnajdziesz postrzępione góry lodowe Islandii; bezkresne przestrzenie dalekiej skandynawskiej północy; mariaż osnutego gęsta mgłą świtu w portowej dzielnicy szkockiego Rosyth i industrialnego, upalnego, męczącego popołudnia w Zagłębiu Ruhry.

Ich muzyka to podróż przez ponure zakamarki duszy okraszona uderzeniami młota pneumatycznego wyrywającego słuchacza z wygodnego status quo gładkich dźwięków codzienności…

(Visited 8 times, 1 visits today)
Tagi: Last modified: 26 lipca, 2015
Close
%d bloggers like this: