Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am DZIAŁ PUBLICYSTYKA, Odkrycia

Odkrycia: Znasz tych ukraińskich wykonawców?

Radio i telewizja zasypuje nas często zachodnimi wykonawcami, którzy w głównej mierze pochodzą z USA, bądź UK. Jednak nie tylko tam możemy usłyszeć ciekawych twórców! Czy warto zapominać o innych państwach? Przecież w każdym tworzy się muzykę!

Kolejna z premierowych, urodzinowych, serii zaprasza do okrywania wraz z nami ciekawych artystów z różnych państw na świcie. Większość, mimo że jest mało znana, tworzy ciekawą muzykę, która z trudem może przedostać się poza granice ich kraju. Na pierwszy ogień idzie Ukraina. Czy możemy spotkać się tam z ciekawą muzyką? Sprawdźcie!


OY Sound System

OY Sound System to kolektyw założony w Kijowie przez muzyka i wokalistę – Marko Halanevycha oraz odpowiedzialnego za brzmienie i elektronikę Tarasa Halanevycha. Trzecią postacią projektu jest wokalistka Victoria Rodko. Styl grupy to wypadkowa ambitnej muzyki tanecznej, dubu, hip-hopu, trip-hopu, ambientu oraz synth wave. Ich debiutancki album Attention! Attention! wywołał sporo pozytywnego zamieszania na ukraińskim rynku muzycznym, a sam zespół z marszu zyskał dużą grupę wiernych fanów.


Alinda

Scena post-rockowa naszych wschodnich sąsiadów działa w ostatnich latach bardzo prężnie, a jednym z jej ciekawszych przedstawicieli jest pochodząca z Kijowa formacja Alinda. Zespół zawiązał się w 2008 roku i od tego czasu wydał dwa interesujące albumy – Comets’ Tales oraz Why Do You Twinkle.


Kazka

Kazka to grupa muzyczna z Kijowa, która gra eksperymentalny pop z elementami electro-folku. Zespół został okrzyknięty Odkryciem Roku 2017 przez Yuna. Wszystkie utwory są wykonywane przez zespół wyłącznie w języku ukraińskim. Grupa została założona w 2017 roku przez Alexandra Zaritska i Nikitę Budash. W 2018 roku do zespołu dołączył Dmytro Mazuryak. 27 kwietnia 2018 roku ukazał się debiutancki album zespołu, Karma.


Onuka

Podczas Eurowizji 2017 swoim występem zespół Onuka zdobył uznanie Europejskiej publiki, trafił na pierwsze miejsca list przebojów w: UK, Francji czy Niemczech. Zespół powstał w 2013 roku. Jego nazwa – w tłumaczeniu „Wnuczka” jest swoistym hołdem, który liderka grupy Nataliya Zhizhchenko oddaje swojemu dziadkowi, znanemu twórcy ludowych instrumentów. W 2015 roku grupa Onuka zdobyła Ukraińską Nagrodę Muzyczną Yuna w kategorii Odkrycie roku. Po czym w ręce fanów trafił jej drugi mini album – Widlik.


Maruv

Maruv to projekt muzyczny stworzony w 2017 roku. Twórcą, solistką i autorką piosenek jest Anna Korsun. W maju 2017 roku ukazał się debiutancki album Stories. We wrześniu Anna rozpoczęła współpracę z muzykiem i producentem dźwięku Boosinem i wspólnie wydali dwa single Spini i znane wśród słuchaczy Drunk Groove.


The Hardkiss

The Hardkiss wykonuje muzykę z pogranicza rocka alternatywnego i synth popu. Zespół został założony w 2011 roku przez piosenkarkę Julię Saninę i gitarzystkę Walerija Bebkę. Mogą się pochwalić występami przed m.in. Hurts czy Solange. W 2012 roku wydali promocyjny minialbum, zatytułowany po prostu The Kardkiss. W ubiegłym roku ukazał się ich drugi, studyjny album zatytułowany Perfection Is a Lie.


Wriemia i Stiekło

Jest duetem wykonującym muzykę z pogranicza popu i hip-hopu, powstały w 2010 roku. Duet tworzą Nadija Dorofejewa i Ołeksij „Positiff” Zawhorodnij. Zespół tworzy piosenki w języku rosyjskim. We wrześniu 2014 roku wydali debiutancki album studyjny, zatytułowany ich imieniem. W grudniu 2015 roku ukazał się ich minialbum, zatytułowany Głubokij dom.


Sinoptik

Sinoptik to trio pochodzące z Kijowa. W swojej muzyce wykorzystuje klasyczne rockowe instrumentarium (bas, bębny, gitara, klawisze) oraz anglojęzyczne teksty śpiewane przez frontmana grupy, znanego jako Dima Sinoptik. Ich brzmienie kojarzy się zarówno ze współczesnymi dokonaniami takich grup jak choćby Tame Impala czy Queens of the Stone Age, ale odsyła też do klasyków rocka i psychodelii w duchu Pink Floyd czy Led Zeppelin. Dosłownie przed chwilą światło dzienne ujrzał nowy album Fields on fire.


(Visited 63 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , , , , , Last modified: 1 lipca, 2018
Close
%d bloggers like this: