Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am DZIAŁ PUBLICYSTYKA, Recenzje

Recenzja albumu: Ekipa – Sezon 3!

W czerwcu 2021 roku swoją premierę miał album Ekipy zatytułowany Sezon 3! Idole młodego pokolenia włożyli mnóstwo pracy w swój debiutancki album, ale czy się opłaciło? Jaką muzykę znajdziemy na albumie i kto stoi za wydaniem ich hitowego krążka? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższej recenzji!

Premiera albumu Ekipa – Sezon 3

Dokładnie 26 czerwca 2021 roku na rynek trafił debiutancki album muzyczny pupularnych youtuberów oraz influencerów, zatytułowany Sezon 3. Więcej nowym albumie polskich youtuberów działający jako Ekipa, napisaliśmy w tekście Premiera: Ekipa – Sezon 3 (Gdzie słuchać). W nim znajdziecie miejsca, w których można odsłuchać album, a także inne informacje, które rozwiniemy w poniższej recenzji.

EKIPA – 3KIPA [YouTube]

Kto należy do Ekipy?

Na początku należy wspomnieć o twórcach, których słyszymy na albumie Ekipy. To idole wśród młodego pokolenia, którym twórcy oferują rozrywkę, zaskakują wyzwaniami oraz wyznaczają trendy.

 • Friz (Karol Wiśniewski) ur. 13 lutego 1996 w Krakowie – polski youtuber, influencer, pomysłodawca Ekipy
 • Wujek Łuki (Łukasz Wojtyca) ur. 8 czerwca 1985 – polski youtuber, influencer, manager Ekipy
 • Murcix (Marta Błoch) ur. 2 listopada 1998 – polska youtuberka, influencerka, tiktokerka
 • Poczciwy Krzychu (Kamil Chwastek) ur. 31 lipca 1994 – polski youtuber, influencer zajmuje się zaopatrzeniem i logistyką grupy
 • Patec (Jakub Patecki) ur. 30 września 1997 – polski youtuber, influencer
 • Tromba (Mateusz Trąbka) ur. 14 kwietnia 1996 – polski youtuber, influencer
 • Marcysia (Maria Ryskala) ur. 25 grudnia 1997 – polska youtuberka, influencerka
 • Wersow (Weronika Sowa) ur. 31 sierpnia 1996 – polska youtuberka, influencerka, tiktokerka
 • Mini Majk (Mateusz Krzyżanowski) ur. 16 grudnia 1995 – polski youtuber i influencer, uczestnik gali Fame MMA.
 • Nowciax (Piotr Nowak) – polski youtuber, fotograf i influencer
 • Fusia lub Fusialka (Kasia Bożek) ur. 10 czerwca 1998 – polska youtuberka, influencerka, tiktokerka, gamerka

Popularność projektu, który zainicjował wtedy 24-letni Friz (Karol Wiśniewski), sprawił, że firma weszła na giełdę jako Spółka Akcyjna Ekipa Holding. Tego samego roku we współpracy z firmą Koral, wyprodukowali Lody Ekipy, których sprzedaż przeszła największe oczekiwania obu stron. Kolejnym sukcesem, okazał się album Sezon 3, ale czy słusznie?

EKIPA – ZAEBYŚCIE (feat. Qry) [YouTube]

Przychód z albumu Ekipy – Sezon 3

Na stronie spółki (ekipaholding.pl) czytamy, że przychody ze sprzedaży samego preorderu (przed premierą), wyniosły 2 202 241,92 złotych netto (2 708 757,56 brutto), w tym przychód ze sprzedaży fizycznej wersji płyty 1 424 249, 30 zł. […] Teledyski z kanału EKIPA – 351 623,62 zł (stan na maj 2021). 161 369 zł netto ze Spotify (dane szacunkowe) oraz 265 000 zł netto – od sponsorów. – ekipaholding.pl

Widząc te liczby, nie możemy mieć złudzeń, że album nie cieszy się popularnością. Zainteresowanie młodymi twórcami, jest ogromne, chociaż warto zastanowić się, czy jest o co robić tyle szumu?

EKIPA – CHILL [YouTube]

Teksty na płycie Ekipy

Album skierowany jest do młodego odbiorcy, więc zespół Ekipy oraz producenci, zadbali aby na albumie słuchacze nie otrzymali przekleństw. Treści opierają się na osiągnięciach, spostrzeżeniach oraz przyszłych planach członków grupy Ekipa. Nie brakuje szczerych przemyśleń dotyczących krytyki na temat ich pracy.

Podczas kilkukrotnego przesłuchania albumu, teksty nie nudzą, ale osobiście zwracały moją uwagę na chwalenie się bogatym życiem i przychodów, jakie wiążą się z sukcesem. Twórcy uświadamiają nas, że nie przejmują się krytycznymi komentarzami mającymi na celu ich obrażać, robią swoje i nie zamierzają się załamywać hejtem.

Osobiście uważam, że w Ekipie jest więcej pozytywnych chwil oraz powodów, o których można byłoby śpiewać. Natomiast trzeba też pamiętać o tym, że dziś muzyka wśród młodych ludzi opiera się na potrzebie bycia popularnym i bogatym. O tym słucha młodzież, więc pisanie tekstów na inny temat, mogłoby być strzałem w kolano.

EKIPA – NAPAD NA BANK (feat. Roxie) [YouTube]

Jak youtuberzy radzą sobie z wokalem?

W filmie dokumentalnym ,,Influencerzy bez cenzury„, Karol Wiśniewski „Friz” pokazał działalność Ekipy od kulis – bez usuwania scen, które większość twórców chciałoby ukryć. Podczas filmu widzimy postępy pracy nad albumem oraz otrzymywane wsparcie. Pomoc członkom Ekipy zaoferowała Cleo oraz producenci: Donatan, jak również B.R.O. Podczas materiału widzimy, że youtuberzy debiutujący na rynku muzycznym, różnie radzą sobie z wokalami.

Osoby odpowiedzialne za obróbkę dźwięku, zadbali aby wokale brzmiały profesjonalnie. Moim zdaniem niektórych członków Ekipy wręcz trudno wyłapać. Dlatego aby wiedzieć kto śpiewa w których momentach, musiałem sprawdzać w tekstach. Chociaż zabieg nakładania filtrów na głos artystów stał się popularny, lepiej byłoby gdybyśmy słyszeli wokal bliższy oryginałowi, niż oprawie komputerowej.

Czy produkcja albumu Sezon 3, stanęła na wysokości zadania?

Za produkcję albumu Ekipy – Sezon 3, odpowiada Donatan oraz B.R.O, którzy są ekspertami w tworzeniu nowoczesnej muzyki. Dlatego bez wątpienia wybór producentów tworzących album, był najlepszą decyzją Ekipy. Niemniej jednak w kilku utworach słychać ten sam schemat. Mamy za dużo autotune (co nagminnie pojawia się w muzyce hip-hop oraz rap).

Producenci dorównali trendom, ale jednak mogło być tych przeróbek mniej, albo chociaż nie tak słyszalnych. Ponadto powtarza się schemat kończenia zdań w ten sam sposób (powtórzenia w chórkach, jak również pogrubiony głos). Z tego powodu album może szybko się znudzić słuchaczom, a można byłoby temu zapobiec, gdyby skupiono się na większej ilości eksperymentów.

EKIPA – ZYGZAK (feat. Jacuś) [YouTube]

Muzyka Ekipy wpada w ucho

Na albumie Ekipa – Sezon 3, nie brakuje dźwięków, które podążają za trendami, są nowoczesne i energiczne. Płyta nie jest zbyt dynamiczna, ale też nie jest zbyt powolna. Muzyka cały czas jest w tle, dzięki czemu słuchacz skupia się głównie na wokalistach, niż na podkładach muzycznych. Taki zabieg jest zdecydowanie na plus, ponieważ nie rozpraszamy się trapowymi dźwiękami w tle.

Czy warto kupić album Ekipy – Sezon 3?

Album Ekipa – Sezon 3 zdecydowanie warto zakupić. Grupa Ekipy oraz producenci dołożyli starań, aby płyta brzmiała jak najlepiej. Zakładając, że budżet na jej produkcje na pewno nie był mały, można było się lepiej postarać. Jak na debiut, właściwie wady są wyłącznie szczegółami, przy których cały projekt wypada bardzo dobrze.

Dziękujemy za zapoznanie się z naszą recenzją, a jeśli chcecie odsłuchać album Sezon 3. Zachęcamy do odwiedzenia naszego tekstu Premiera: Ekipa – Sezon 3. Znajdziecie w nim linki do platform streamingowych, a także link do sklepu, w którym można zakupić album.

(Visited 86 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , Last modified: 26 czerwca, 2021
Close
%d bloggers like this: