Najnowsza płyta Soundwalk Collective with Patti Smith zatytułowana The Peyote Dance trafi do sprzedaży 31 maja nakładem wytwórni Bella Union.

Punktem wyjścia dla albumu jest książka Antonina Artauda „The Peyote Dance”, dzieło zainspirowane odkrywczymi doświadczeniami autora z ludem Rarámuri w 1936 r. The New Revelations Of Being to pierwszy zwiastun wydawnictwa.

The Peyote Dance koncentruje się na krótkim wycinku z życia Artauda, który w 1936 r. prowadził wykłady na temat surrealizmu, marksizmu i teatru na University of Mexico. Latem, wraz z przewodnikiem, wybrał się w podróż do regionu Chihuahua. Artauda przyciągnęła historia rdzennego ludu indiańskiego Rarámuri. Jego celem było odnalezienie szamana, który uwolniłby go od nałogu. Efektem obcowania z ludem Rarámuri i szamanami były głębokie transcendentne przeżycia. Był to jeden z najszczęśliwszych okresów w życiu poety.

Soundwalk Collective wraz z Patti Smith wyruszyli śladami Artauda, aby uchwycić unikalny klimat jego doświadczeń. Zgromadzili kamienie, piasek, liście oraz instrumenty takie jak skrzypce czy bębny, które Rarámuri sami skonstruowali.

The Peyote Dance to pierwszy album, z planowanej trylogii The Perfect Vision. Krążki zostały zainspirowane dziełami trzech francuskich poetów – Antonina Artauda, Arthura Rimbauda, René Daumala oraz ich nieodpartą potrzebą podróżowanie do odległych zakątków świata. Nowy materiał został zarejestrowany w Meksyku, Etiopii oraz Indiach. Tryptyk wyznacza nowy rozdział we współpracy Soundwalk Collective (Stéphan Crasneanscki, Simone Merli).