Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am DZIAŁ PUBLICYSTYKA, Felietony

Szczyt Szczytów #3: U2

Już po raz trzeci spotykamy się w felietonie Szczyt Szczytów! Tym razem zastanowimy się nad najlepszymi utworami irlandzkiej grupy rockowej U2!

U2 to grupa rockowa założona w 1976 roku w Dublinie. Od 1978 występują pod obecną nazwą. W jego składzie niezmiennie występują: Bono, The Edge, Larry Mullen Jr. oraz Adam Clayton. W 1980 roku zespół zadebiutował płytą Boy, z której pochodzą takie utwory jak m.in. A Day Without Me czy I Will Follow. Ich ostatnim albumem studyjnym jest Songs of Experience, wydany 1 grudnia 2017.

1. U2 – You’re The Best Thing About Me

Utwór z ostatniej płyty. Singiel został wydany 6 września 2017. Piosenka porusza ciekawy temat. Opowiada o miłości, ale nie o takiej, do której przywykliśmy. Tekst przedstawia nam historię zwykłą, błahą. Jednak jest inaczej. Nikt tak dobrze nie potrafiłby opisać tych uczuć towarzyszących bohaterom jak Bono. Muzyka też bardzo ładna, zachowana pomiędzy rockiem, a pop-rockiem.

2. U2 – Gloria

Piosenka pochodząca z wydawnictwa October. Gloria jest drugim singlem z tej płyty, pierwszym było Fire. Utwór zajął bardzo niską lokatę na brytyjskiej liście przebojów, był dopiero 55!! Tak świetny utwór był tak nisko. Nie do pomyślenia. Piosenka została zauważona ze względu na refren, który jest śpiewany po łacinie. Bono najlepiej się odnajduje w takich utworach, na pograniczu punku i rocka.

3. U2 – New Year’s Day

Utwór pochodzący z płyty War z 1983 roku. Piosenka znalazła się na 427. miejscu 500 najlepszych utworów wszech czasów wg Rolling Stone. Bono początkowo zaczął pisać miłosny utwór skierowany do jego żony, ale zainspirowany działalnością polskiej „Solidarności” postanowił zmienić to. Do napisania New Year’s Day głównie jednak wpłynęło internowanie Lecha Wałęsy. Piosenka jest piękna, ma świetny tekst, instrumentaliści też się spisali.

4. U2 – I Still Haven”t Found What I’m Looking For

Przepiękna ballada rockowa pochodząca z płyty The Joshua Tree. Jest to drugi singiel pochodzący z tej płyty. Ogólnie utwory z tego wydawnictwa powstały pod natchnieniem wizyty wokalisty w Nikaragui i Salwadorze. Piosenka dostała się na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100. Świetnie słucha się tego utworu. Pokazuje nam bieg, dążenie do czegoś. Długa droga nie zniechęca głównego bohatera, idzie dalej i nie zwraca uwagi na innych. Muzyka jest fenomenalna, jak wszystko inne na tej płycie.

5. U2 – Sunday Bloody Sunday

Według niektórych najlepsza piosenka zespołu z Dublina. Ja także tak uważam. Lepiej się tego nie dało zrobić. Profesjonalizm. Płyta War przyniosła nam wiele świetnych piosenek, ale ta przebiła wszystko. Tekst odnosi się z wydarzeń z 30 stycznia 1972, które odbyły się w Londonderry, mające związek z kryzysem Irlandii Północnej. Wokal Bono w tej piosence także nie zawiódł. Czy trzeba się jeszcze rozpisywać na ten temat?Sunday Bloody Sunday – piosenka pokazująca wszystko od środka. Nie będę się dłużej rozpisywać, polecam samemu posłuchać. THE END

(Visited 4 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 4 marca, 2018
Close
%d bloggers like this: