Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am NA LUZIE, Urodziny

Dziś urodziny Bono! Wokalista U2 kończy 60 lat

Paul David Hewson, znany jako Bono, urodził się 10 maja 1960 r. w Dublinie.

Swoją muzyczną karierę rozpoczął w 1976 r., kiedy razem z kilkoma innymi muzykami założyli zespół U2, jednak już od najmłodszych lat czuł wpływ muzyki. Szczególnie inspirowały go melodie psalmów i hymnów z nabożeństw, na które wraz z bratem i matką uczęszczał do protestanckiego kościoła.

Bono śpiewa, gra na gitarze i harmonijce ustnej oraz jest autorem prawie wszystkich piosenek U2. Słowa utworów są poetyckie i traktują o miłości, zawierają wątki religijne, polityczne czy społeczne. Wraz z zespołem wydał 15 studyjnych albumów i odbył 12 światowych tras koncertowych. W Polsce wystąpił 3 razy, w latach: 1997, 2005, 2009.

Irlandczyk jest nie tylko muzykiem, ale często angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne i spotyka się z najbardziej wpływowymi politykami świata, m.in. Władimirem Putinem, George’em Bushem. W ramach swojego dużego zainteresowania problemem umorzenia długów państwom afrykańskim przez kraje zachodnie, w 1999 r. spotkał się z papieżem Janem Pawłem II. Doszło wówczas między nimi do wymiany podarunków: Bono ofiarował papieżowi swoje niebieskie okulary, które zainteresowały papieża, zaś ten oddał mu swój różaniec, który od tamtej pory wokalista zawsze nosi na szyi.

Bono jest także biznesmenem. Jest m.in. fundatorem spółki Evelation Partners, zajmującej się własnością intelektualną, mediami i rozrywką, a razem z żoną posiadają markę odzieżową EDUN.

Przypominamy kilka kultowych hitów zespołu U2 z wiodącym wokalem Bono.

(Visited 139 times, 1 visits today)
Tagi: , , , Last modified: 10 maja, 2020
Close
%d bloggers like this: