Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am DZIAŁ PUBLICYSTYKA, Felietony

Agnieszka Chylińska: 25 lat na scenie!

Obecnie Agnieszka Chylińska obchodzi 25-lecie kariery artystycznej. Postanowiliśmy przyjrzeć się dokonaniom wokalistki i przedstawić kilka ciekawostek z jej życia! Dorobek piosenkarki zrobi na Was ogromne wrażenie!

Piosenkarka, autorka tekstów i książek oraz jurorka. Prywatnie żona i mama trójki dzieci, która od lat potrafi oddzielić życie prywatne od kariery. Obecnie Agnieszka Chylińska obchodzi 25-lecie kariery muzycznej. W poniższym artykule sprawdzimy, jaką drogę przebyła i jakie osiągnięcia ma za sobą!

Początki kariery Agnieszki Chylińskiej

Agnieszka Barbara Chylińska jest córką nauczycielki-pedagoga i redaktora sportowego. Urodziła się 23 maja 1976 roku w Gdańsku. Uznawana jest za jedną z najlepszych polskich wokalistek, o czym świadczy dorobek artystyczny, głos, energia na scenie i zdobyte nagrody. Na scenie muzycznej pojawiła się w wieku 18 lat (19 marca 1994 roku). Zajęła wtedy III miejsce na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Starogardzie Gdańskim. Podczas koncertu ze swoim zespołem Second Face (12 czerwca 1994 roku), podszedł do Agnieszki Zbyszek Kraszewski (perkusista zespołu Skawalker), aby zaprosić ją do współpracy. Odmówiła, nie dopuszczając do siebie faktu, że mogłaby zostawić swój zespół. Po pół roku perkusista skontaktował się ponownie, zapraszając do klubu Żak w Warszawie na próbę.

Second Face & Agnieszka Chylińska – Credo, YouTube

Utwory na nową płytę Skawalker były już gotowe, natomiast trzeba było zmienić linię melodyczną i dopisać kilka utworów pod wokal Agnieszki. Żeby nie obarczać młodej wokalistki dokonaniami zespołu, zmieniono nazwę, dzięki czemu zespół O.N.A. został oficjalnie założony tego samego roku w Gdańsku. Kampania promocyjna zespołu była jedną z najbardziej kreatywnych w kraju, ponieważ na plakatach i demo krążka nie wymieniono artystów. Napisano: gitara – gitarzysta, perkusja – perkusista, wokal – wokalistka. W rzeczywistości za zespół O.N.A. byli odpowiedzialni Grzegorz Skawiński (gitara), Waldemar Tkaczyk (gitara basowa), Wojciech Horny (instrumenty klawiszowe), Zbyszek Kraszewski (perkusja).

O.N.A. – To naprawde juz koniec, YouTube

Debiutancki album ,,Modlishka” (złota płyta), został wydany 25 maja 1995 roku. Na następnych płytach pojawiły się utwory, do których teksty napisała Agnieszka Chylińska. Albumy grupy O.N.A. zdobyły wiele nagród, podczas koncertów sale były wypełnione, a teledyski robiły ogromne wrażenie. Zespół rozpadł się w styczniu 2003 roku. Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk reaktywowali Kombii 2. Po tym wydarzeniu dokładano starań, aby Agnieszka nie spotkała się z założycielami O.N.A. podczas koncertów i wydarzeń.

Kariera artystki po rozpadzie O.N.A.

Po rozpadzie zespołu O.N.A. Agnieszka Chylińska założyła grupę Chylińska, z którym wydała album ,,Winna”. Najostrzejszy i najbardziej wulgarny album w karierze Agnieszki Chylińskiej nie zdobył nagród, ale był momentem zwrotnym w karierze wokalistki. Następnie Agnieszka zasiadła w składzie jurorów programu Mam Talent (13 września 2008), obok Małgorzaty Foremniak i Kuby Wojewódzkiego. W następnych latach skład jury zmieniał się dwukrotnie (Robert Kozyra, Agustin Egurrola).

Chylinska – Niczyja [Official Music Video], YouTube

Agnieszka Chylińska: Metamorfozy i zaskoczenia

Ogromnym zaskoczeniem w karierze piosenkarki był album ,,Modern Rocking”, będący przeciwieństwem muzyki wydawanej dotychczas. Popowy album przepełniony szczęśliwą muzyką prezentuje nie tylko ogromną zmianę w karierze artystki, ale również życiu prywatnym. Przez następne 7 lat Agnieszka Chylińska nie wydawała płyt. Skupiła się na wychowywaniu dzieci i życiu prywatnym, które od lat budzi zainteresowanie dziennikarzy. W tym czasie wydała aż 6 książek dla dzieci oraz działała głównie jako jurorka we wspomnianym programie Mam Talent. Prowadziła w RMF.fm swoją audycję radiową ,,Wszystkie Numery Agnieszki Chylińskiej”, wciąż występując na scenie.

Agnieszka Chylinska – Wybaczam Ci [Official Music Video], YouTube

W tym czasie zaczęła zaskakiwać swoich fanów, chociażby po wielu latach grając utwory za czasów O.N.A. oraz utwór ,,Winna” z albumu o tym samym tytule. Podczas TOP Trendy (30 maja 2014) odbył się koncert z okazji 20-lecia wokalistki. Wykonała utwory, z których jest najbardziej znana, a największym zaskoczeniem było pojawienie się Grzegorza Skawińskiego oraz Waldemara Tkaczyka na scenie oraz pogodzenie się członków legendarnej grupy rockowej. Następnie wspólnie zagrali utwór ,,Kiedy powiem sobie dość” podczas jubileuszu ,,40-lecie Skawiński & Tkaczyk”.

40-lecie Skawiński & Tkaczyk – Kiedy powiem sobie dość (Agnieszka Chylińska), YouTube

Nowy album po 7 latach przerwy!

Podczas koncertów Agnieszka Chylińska poinformowała fanów o albumie ,,Forever Child”, nad którym pracowała. Data premiery była kilkukrotnie przekładana, aż niespodziewanie i bez wcześniejszych zapowiedzi po 7 latach krążek trafił na sklepowe półki. Tego samego dnia pojawił się singiel ,,Królowa Łez”, teledysk do utworu i album ,,Forever Child”. Bardzo ciężko było zdobyć bilety na trasę Forever Child Tour. Po 2 latach pojawiły się zapowiedzi albumu ,,Pink Punk”, a wraz z jego premierą sklep wokalistki z kolekcją ubrań, płyt i gadżetów dla fanów.

Agnieszka Chylińska – Królowa Łez [Official Music Video], YouTube

25-lecie Agnieszki Chylińskiej

W 2019 roku Agnieszka Chylińska zapowiedziała trasę ,,Warto było szaleć tak. 25 lat na scenie”. Po koncercie ,,Pol’and’Rock Festival”, na który została zaproszona przez Jurka Owsiaka, wydali wspólnie album ,,25 lat Agnieszki Chylińskiej i Pol’and’Rock”. Album zawiera 2 płyty (CD + DVD) z koncertu oraz wywiad, którego udzieliła w ramach promocji albumu ,,Pink Punk”, pt. ,,AGNIESZKA CHYLIŃSKA — wywiad, jakiego jeszcze nie było…„.

Agnieszka Chylińska – Winna #polandrock2019, YouTube

Agnieszka Chylińska: lista płyt

Zespół Tytuł płyty Data premiery Nagrody
O.N.A.Modlishka25 maja 1995złota płyta
O.N.A. Bzzzzz19 września 19962x platynowa płyta
O.N.A.T.R.I.P.27 kwietnia 1998platynowa płyta
O.N.A.Re-T.R.I.P28 maja 1999złota płyta
O.N.A.Pieprz19 listopada 1999złota płyta
O.N.A.Mrok26 października 2001złota płyta
O.N.A.To naprawdę już koniec 1995-200324 marca 2003
ChylińskaWinna23 marca 2004
Agnieszka ChylińskaModern Rocking23 października 2009platynowa płyta
Agnieszka Chylińska Forever Child30 września 20163x platynowa płyta
Agnieszka Chylińska Pink Punk26 października 2018złota płyta
Agnieszka Chylińska25 lat Agnieszki Chylińskiej i Pol’and’Rock6 grudnia 2019

Agnieszka Chylińska: lista książek

Tytuł Data premiery
Zezia i Giler2012
Zezia, Giler i Oczak13 listopada 2013
Zezia i Wszystkie Problemy Świata05 listopada 2014
Labirynt Lukrecji18 listopada 2015
Zezia, Miłość i Bunt na Statku29 maja 2019
Giler, Trampolina i Reszta Świata20 listopada 2019
Dzielny Oczak17 czerwca 2020

Agnieszka Chylińska: podsumowanie 25-lat

Agnieszka Chylińska stała się współautorką nie tylko wielu albumów muzycznych (które już zapisały się na katach historii), ale również wyznacza trendy! Przez ponad 25 lat kariery artystycznej wyróżniła się swoją szczerością, bezkompromisowymi wypowiedziami, propozycjami dla swoich odbiorców, ale także przemianami! Metamorfozy Agnieszki Chylińskiej robią wrażenie po dziś dzień, nie tylko pod względem strojów, fryzur czy brzmień nowych płyt, ale również figury. Sprawdzając, jak wokalistka wyglądała w różnych okresach swojego życia, aż trudno uwierzyć, że jest tą samą osobą.

Z okazji 25-lecia MusicLovers.pl życzy Agnieszce Chylińskiej kolejnych sukcesów, natomiast do Was mamy pytanie!

Które utwory Agnieszki Chylińskiej cenicie najbardziej?

(Visited 63 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , , Last modified: 14 lutego, 2020
Close
%d bloggers like this: