Zach Condon – twórca zepsołu Beirut – zapowiedział, że 1 lutego 2019 roku wyda piąty studyjny album zatytułowany Gallipoli. Wraz z zapowiedzią wydania płyty, udostępnia tytułowy utwór.

Pracę, nad przynoszącym dwanaście utworów albumem, rozpoczęły się zimą 2016 roku, gdy Condon wrócił do swoich starych organów Farfisa – tych samych, na których nagrywał dwa pierwsze albumy Beirut Gulag Orkestar z 2006 roku i rok młodszy The Flying Club Cup.

Udostępniony tytułowy utwór z Gallipoli jest rodzajem oczyszczenia, łączącego stare z nowym. Jak wspomina Condon: “Pewnego wieczoru natknęliśmy się na wyspiarskie miasto Gallipoli będące średniowieczną fortecą i poszliśmy krętymi uliczkami za procesją instrumentów dętych, przed którą szli kapłani niosący posąg świętego tego miasta. Następnego dnia, za jednym podejściem napisałem piosenkę, robiąc sobie przerwy tylko na jedzenie”.

W odpowiednio odizolowanym miasteczku Puglia spędzili dwanaście intensywnych miesięcy, pracując w studiu po 16 godzin na dobę, robiąc sobie przerwy na wycieczki wzdłuż linii brzegowej. Zainspirowany otoczeniem, Gallipoli jest najbardziej instynktownym albumem Beirut, zachwycającym żywą energią, trzeszczeniem instrumentów, każdą nieczystą nutą oraz szumem wzmacniaczy i każdą techniczną usterką pozostawioną w piosenkach.

Tracklista:
1. When I Die
2. Gallipoli
3. Varieties of Exile
4. On Mainau Island
5. I Giardini
6. Gauze für Zah
7. Corfu
8. Landslide
9. Family Curse
10. Light in the Atoll
11. We Never Lived Here
12. Fin