Dzisiaj, 12 maja, rozpocząłby się 65. konkurs Eurowizji, który został odwołany przez pandemię koronawirusa. YouTube wraz Europejską Unią Nadawców stworzyli alternatywne wydarzenie, które zastąpi Eurowizję, jest to Eurovision Song Celebration 2020. W ramach tego wydarzenia będzie można posłuchać wszystkich 41. utworów artystów, którzy mieli brać udział w Eurowizji 2020. Wydarzenie wzbogacone będzie o filmy nagrane przez platformę YouTube, a także wywiady z artystami.

Dwuczęściowa transmisja online dostępna będzie na platformie YouTube, na oficjalnym kanale konkursu Eurowizji. Część pierwsza rozpocznie się dzisiaj o 21:00, natomiast część druga w czwartek, 14 maja o 21:00.

Zamiast finału Eurowizji, w sobotę, 16 maja, odbędzie się koncert „Światło dla Europy”. Zostanie wyemitowany o 21:00 na antenie TVP1. W koncercie wezmą udział wszyscy uczestnicy Eurowizji 2020. Transmisję komentował będzie Artur Orzech.

W obu wydarzeniach weźmie udział Alicja Szemplińska, która miała reprezentować nasz kraj w tegorocznym konkursie, z piosenką „Empires”.

Mimo, że odwołanie Eurowizji było decyzją łamiącą serce każdemu jej fanowi, dobrze, że organizatorzy zdecydowali się stworzyć wydarzenia, będące choćby jej namiastką.