Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am DZIAŁ KONCERTY, Koncerty, Festiwal, Wydarzenia

Muzyka Stinga na scenie Zaklętych Rewirów. Dominic Miller wystąpi we Wrocławiu

Dominic Miller, wieloletni gitarzysta Stinga i prawa ręka legendarnego artysty, zagra we wrocławskich Zaklętych Rewirach 6 września.

Trochę niesprawiedliwe i zbyt skrótowe jest nazywanie Dominika Millera „gitarzystą Stinga”. Prawdą jest jednak, że panowie pracują razem z wielkimi sukcesami nieprzerwanie od prawie 30 lat! Jednak pełna lista współpracowników Dominika jest niezwykle długa i zawiera nazwiska tej miary co m.in.: Phil Collins, Tina Turner, Youssou N’Dour, Chris Botti, Mariza, Peter Gabriel, Bryan Adams, Sheryl Crow, Rod Stewart, Pat Metheny.

Dominic Miller urodził się w Buenos Aires, jest synem Amerykanina i Irlandki. Studiował grę na gitarze w Berklee College w Bostonie oraz w Guildhall School of Music w Londynie. Na swoim koncie ma aż 15 autorskich albumów i cieszy się sławą wybitnego muzyka sesyjnego. Poczynając od końca lat 80-tych wziął udział w nagraniu około 200 płyt takich wykonawców jak wymienieni wcześniej oraz m.in.: The Chieftains, Manu Dibango, Paul Young, Luciano Pavarotti, The Pretenders, Boyzone, The Backstreet Boys

Współpracę ze Stingiem rozpoczął od albumu The Soul Cages z 1991 roku i od tamtej pory jest jego stałym współpracownikiem, jego prawą reką. Pracował z nim nad wszystkimi kolejnymi albumami i zagrał u jego boku grubo ponad 1000 koncertów. Dominic Miller jest współkompozytorem utworu Shape of My Heart, jednego z największych przebojów Stinga.

Od połowy lat 90-tych Dominic Miller z sukcesem kontynuuje także solową karierę. Od 5 lat współpracuje z prestiżową wytwórnią ECM. W 20119r wydał tam drugi album Absinthe, o którym sam mówi, że jest hołdem dla francuskich impresjonistów: „Żyjąc na południu Francji jestem zafascynowany twórczością impresjonistów. Wyraziste światło, kontrast kolorów w połączeniu z mocnym alkoholem i jego skutkami musiały doprowadzić niektórych artystów do szaleństwa… Niebo, które jest zielone, twarze niebieskie, a perspektywa zniekształcona…

W nagraniu płyty wzięli udział znakomici artyści: Santiago Arias na bandeonie, Manu Katche na perkusji oraz Mike Lindup na instrumentach klawiszowych oraz Nicholas Fiszman na basie. Podczas gdy debiutancka płyta Millera w ECM, „Silent Light”, podkreślała intymność brzmienia gitary, tym razem na płycie „Absinthe” Dominic Miller staje na czele kwintetu, który przenosi jego liryczne kompozycje w barwne muzycznie utwory.

DOMINIC MILLER,
6 września 2021 r., godz. 20:00

(Visited 7 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 12 sierpnia, 2021
Close
%d bloggers like this: