Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am DZIAŁ KONCERTY, Koncerty, Festiwal, Wydarzenia

Radiohead pierwszym headlinerem Open’er Festival 2017!!

Czekam na ten moment od pierwszej edycji festiwalu, od 15 lat. To ogłoszenie jest niepowtarzalne, oczekiwane przez bardzo wielu i co tu dużo mówić – historyczne. Po raz pierwszy w Gdyni! Po raz pierwszy na Open’erze! Radiohead!”. Tak o dzisiejszym ogłoszeniu mówił organizator festiwalu – Mikołaj Ziółkowski. Koncert na Open’er Festival odbędzie się pierwszego dnia 28 czerwca 2017 na głównej scenie.

Radiohead to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych grup muzycznych, a z całą pewnością najbardziej wpływowa. Powstali w 1985 roku w Abingdon, niecałe 20 kilometrów od Oxfordu, z którym zespół kojarzony jest do dziś. Skład zespołu od samego początku jest niezmienny: Colin Greenwood , Jonny Greenwood, Ed O’Brien, Philip Selway i Thom Yorke.

Radiohead sprzedali do dziś blisko 30 milionów płyt na całym świecie, ale to nie sukces komercyjny jest w ich wypadku najważniejszy. Każdy z kolejnych albumów – w sumie mają ich w oficjalnej dyskografii aż dziewięć – zapisał się w historii muzyki jako osobny głos i „nowe otwarcie”. Do ich najważniejszych dzieł zalicza się OK Computer z 1997 roku oraz wydany 3 lata później Kid A. Oba albumy nie tylko stały się kamieniami milowymi w dyskografii zespołu, ale zdefiniowały także całą nowoczesną muzykę poprzez mariaż alternatywnego rocka z elektroniką, jazzem, krautrockiem, a nawet awangardą. Wymienione albumy znalazły się na czele muzycznych podsumowań nie tylko w latach swoich premier, ale także całej dekady (lub dekad, jeśli „Kid A” uznamy za album wydany w latach dwutysięcznych), zgodnie zostały uznane za płyty wybitne.

Kolejny znaczącym ruchem inspirowanym przez zespół była redefinicja procesu wydawniczego. Swój 7 studyjny album zatytułowany In Rainbows Radiohead wydali praktycznie bez promocji, a o jego cenie (lub jej braku) decydował odbiorca.

Ostatni album Radiohead ukazał się 8 maja tego roku. A Moon Shaped Pool, oczekiwany od co najmniej dwóch lat. Tegoroczna, już zakończona trasa promująca wydawnictwo, składała się z zaledwie 26 koncertów na całym świecie. Dziś staje się jasne, że Radiohead będą koncertować także w przyszłym roku, a na ich trasie znajdzie się koncert na Open’er Festival, w środę, 28 czerwca 2017!

(Visited 1 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 20 października, 2016
Close
%d bloggers like this: