Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am DZIAŁ NEWS

45 lat od pożegnania Ziggy’ego Stardusta

Londyńska hala Hammersmith Odeon była świadkiem wielu niezapomnianych koncertów. Jeden z nich odbył się 3 lipca 1978 roku, czyli równo 45 lat temu. Tego dnia niezapomniany David Bowie pożegnał się na dobre ze swoim biseksualnym alter ego – Ziggym Stardustem.

David powołał do życia Ziggy’ego ponad rok wcześniej i wcielał się w tę kosmiczną, ubraną zgodnie z panującą w okresie dominacji glam rocka modą przez kilkanaście miesięcy (błyszczący, kolorowy kostium, farbowane włosy). Na scenie akompaniowali mu znakomici muzycy tworzący grupę Spiders From Mars – Mick Ronson (gitara), Trevor Bolder (gitara basowa) oraz Mick Woodmansey (perkusja). Debiut nowego wcielenia nastąpił 10 lutego 1972 roku w Toby Jug w Tolworth. I spotkał się z doskonałym przyjęciem!

Przez kolejnych kilkanaście miesięcy David Bowie koncertował ze Spiders From Mars, promując przy okazji genialną, koncepcyjną płytę The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars, wydaną w 1972 roku i nagraną w londyńskich Trident Studios. Z tej płyty pochodzą jedne z najbardziej znanych utworów artysty, chociażby Moonage Daydream, Starman, Ziggy Stardust, Suffragette City, Rock 'n’ Roll Suicide. Album dotarł do piątego miejsca na brytyjskiej liście i dwukrotnie pokrył się na Wyspach platyną, a złotem w USA. Właśnie podczas tournée promującego to „Alladin Sane” Anglik, na dobre pożegnał się z Ziggym Stardustem podczas występu w Hammersmith Odeon 3 lipca 1973 roku. Jego kolejnym wcieleniem był Thin White Duke.

Materiał z koncertu z 3 lipca 1973 roku został później wydany w postaci filmu i ścieżki dźwiękowej pod tytułem „Ziggy Stardust And The Spiders From Mars”.

(Visited 100 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 4 lipca, 2018
Close
%d bloggers like this: