Eric Patrick Clapton urodził się 30 marca 1945 roku w angielskiej wiosce Ripley.

Kompozytor, wokalista, gitarzysta, muzyk rockowy i bluesowy – Eric Clapton od najmłodszych lat związany był z muzyką. W dniu 13. urodzin otrzymał pierwszą gitarę. Nauka na tym instrumencie przysparzała mu wiele trudności, na szczęście Clapton nigdy nie porzucił gry.

Jako 17-latek występował w swoim pierwszym zespole, grającym R&B, a w kolejnych latach rozwijającej się kariery był członkiem innych grup rockowych czy bluesowych. Clapton wypracował własny, oryginalny styl gry na gitarze i szybko stał się jednym z najpopularniejszych gitarzystów nie tylko brytyjskich, ale i światowych.

Muzyk, mocno doświadczony przez życie, swoje emocje przekazuje w swojej twórczości. Wielki hit Tears In Heaven, za który artysta otrzymał trzy Nagrody Grammy, jest wyrazem ogromnego smutku i bólu Claptona po tragicznej śmierci jego 4-letniego syna, Conora. Ballada weszła w skład ścieżki dźwiękowej filmu Rush (1991). Turbulencje w życiu rodzinnym, związane m.in. z jego rodzicami, a także jego problemy z narkotykami wpłynęły na decyzję gitarzysty o pomocy innym. Muzyk sprzedawał na aukcjach swoje gitary, a dochód w kwocie kilku milionów dolarów przeznaczył na działalność ośrodka Crossroads Centre na Karaibach, który pomaga osobom uzależnionym od narkotyków i alkoholu. W kryzysowym momencie życia Claptonowi pomógł gitarzysta zespołu The Who – Pete Townshend.

Eric Clapton, dzięki swojej grze na gitarze, przyczynił się do rozwoju i popularyzacji niektórych modeli gitary elektrycznej. Wydał aż 20 albumów studyjnych, 11 koncertowych i kilkanaście kompilacji z innymi twórcami.

W dniu urodzin wybitnego gitarzysty poświęćmy chwilę i oddajmy się jego niezwykłym, nastrojowym utworom.