Niejednokrotnie zostałam już muzycznie usatysfakcjonowana. Na moją reakcję wpłynęły emocje, które wybrane dźwięki muzyczne i ich otoczka we mnie wzbudziły. Czasem jednak nie trzeba upiększać czegoś, co jest piękne w swej prostocie. Taki jest album Adama Ostrowskiego nagrany w ramach projektu MTV Unplugged.

“MTV Unplugged: Autentycznie” to historia dramatycznego wyścigu rapera z jego własnym życiem. Utwory zamieszczone na wydawnictwie to prawda czysta niczym woda z górskiego źródła. O.S.T.R. rozsypuje przed słuchaczem puzzle, które niełatwo jest złożyć w jedną całość, lecz wykonanie tego zadania daje tak wielką satysfakcję, że warto podjąć tego wysiłku.

Raper w 2015 roku przeszedł rekonstrukcję płuca, które pękło mu podczas jednego z występów (“Diagnoza”). Płyta “Życie po śmierci” dokładnie obrazuje przebieg całego zdarzenia, opowiada o stanie umysłu bohatera płyty. Czarny film, który niespodziewanie został wyemitowany przed oczyma rapera, przyczynił się do powstania mistrzowskiego krążka. W tych słowach nie kieruje mną współczucie, a podziw za autentyczność i oddanie słuchaczom cząstki swojej prywatności.

Krążek Ostrego jest zestawieniem wyraźnie odseparowanych od reszty zapisanych kartek pamiętnika. To fragment życia, którego nikt nie powinien oceniać. Bity rapera od zawsze wzbudzały szacunek wśród fanów. W tym przypadku wcale nie jest inaczej. Delikatne dźwięki bogatego instrumentarium nadają albumowi charakteru grozy. Czuć dojrzałość ulatniającą się z każdej nuty oraz wersu swobodnie kładzionego na idealnie skrojony bit.

Nagrania z zarejestrowanego występu muzyka opatrzone są komentarzami, dającymi wiele do myślenia oraz próbującymi rozwikłać zagadki nasuwające się przy słuchaniu jego twórczości. Gościnnie na albumie pojawił się syn Ostrego. Panowie wystąpili razem w numerze “Jaki Ojciec taki Syn”. Nie mam wątpliwości co do ilości miłości, jaką honorowy obywatel Łodzi darzy swoją rodzinę. Pojawiający się w klamrze płyty Leszek Możdżer nadaje jej wyjątkowego akcentu.

Słuchając albumu fundujemy sobie wycieczkę przez wszystkie istniejące stany nastroju. Opowiedzianą historię przeżywamy wraz z bohaterem i uświadamiamy sobie, że życie jest niesamowicie ulotne. Treści zamieszczone na krążku zachęcają do życia tu i teraz. Kalejdoskop doznań, który trzymamy w ręku, pokazuje wielobarwność naszego życia, z którego nie korzystamy z pełni.

“MTV Unplugged: Autentycznie” to wydawnictwo Asfalt Records. Poziom nagrań sięga nieba, z którego raperowi udało się uciec, by stworzyć kunsztowne, muzyczne opowiadanie. Każdy kawałek z płyty niesie za sobą przesłanie, które warto wziąć sobie do serca. “Życie po śmierci” to obraz radości z posiadania drugiego życia. Choć środkowy fragment płyty obfituje w przykre sytuacje i niepowodzenia, krążek odbiera się bardzo pozytywnie za sprawą optymistycznego podejścia O.S.T.R.a do życia. Takiego podejścia życzę każdemu człowiekowi.