Jak scharakteryzował byś Mentally Blind? Czy dostrzegasz podobieństwo do wcześniejszych projektów – choćby Blanket?
Na tą chwilę ciężko mi nas scharakteryzować, z chłopakami dopiero się poznaliśmy i powoli zaczęliśmy ogrywać. Mimo to, mogę powiedzieć, że na pewno nie brakuje nam ambicji i chęci do grania, wszyscy chcą żeby Mentally Blind było czymś z czego będziemy dumni. Zespół tworzą ludzie, każdy z nasz czymś się wyróżnia, dlatego z mojej perspektywy trudno jest dostrzec podobieństwo np. do Blanket, o którym wspomniałeś. Na pewno zespoły łączy cel, ale droga do niego odrobinę się różni.
Parę słów odnośnie nadchodzącego wielkimi krokami”The Perception”. Gdzie był rejestrowany i kto jest odpowiedzialny za mastering płyty?
Zaczęło się od rozmowy z Filipem, który napisał do mnie na fb. Chciał nagrać płytę i potrzebował wokalisty. Materiał był już gotowy, musiałem się tylko dograć. Ciężko nad tym pracowaliśmy, staraliśmy się żeby wszystko wyszło jak najlepiej. Nagrania odbyły się w domowych warunkach, a miksem zajął się Roman Kharyukov.
Jakie płyty zabrałbyś ze sobą w podróż. Wybór uzasadnij.
Na tą chwilę Northalne – Singularity, Defeater – Empty Days & Sleepless Nights, Architects – Lost Forever // Lost Together, Stick to Your Guns – Diamond, La Dispute – Rooms Of The House, The Raconteurs – Consolers Of the Lonely czy The Dead Weather – Horehound. Po prostu strasznie lubię te albumy, muzycznie, tekstowo. Dużo lepiej słucha się muzyki z z jakimś przesłaniem, szczególnie kiedy ma się czas żeby bardziej się nad tym skupić. Znajdzie się tego dużo więcej, ale to pierwsze jakie wpadły mi teraz do głowy.
Koncert, który najbardziej Cie zaskoczył…
Koncert Architects i Northlane w Krakowie. Nie byłem nigdy wcześniej na takim gigu. Niesamowite przeżycie, nigdy wcześniej tak dobrze się nie bawiłem i żaden inny z występów, na których byłem tak na mnie nie działał.
Miejsce w ktorym zamieszkałbyś od razu…bez wahania.
Chyba nie ma takiego miejsca, lubię swój kraj, nie mam ochoty go opuszczać, ale jeśli miałbym powiedzieć to Anglia, gdzieś nad morzem, do którego mnie mocno ciągnie.
Plany Mentally na wakacje ?
Oczywiście wydanie „The Perception”. Zaczęliśmy ostro ćwiczyć materiał, z którym będziemy grać koncerty, pierwszy powinien odbyć się na jesień. Jesteśmy także w trakcie tworzenia utworów na nasz Long Play. Praca idzie sprawnie, także za jakiś czas powinny się ukazać nowe informacje na ten temat.
Jakie błędy popełniają osoby, które rozpoczynają swoją przygodę ze śpiewaniem?
Takich błędów jest na prawdę sporo. Często początkujący chcą nauczyć się wszystkiego na raz, nie skupiają się na jednej rzeczy, podstawach takich jak np. oddech. Każdy chciałby to przeskoczyć, ale niestety, nie da się. Dużo osób próbuje śpiewać tak jak swoi idole, wokaliści, których podziwiają, zamiast być po prostu sobą. Każdy ma inny głos i warunki, można brać przykład z innych wokalistów, podłapywać techniki, ale ślepe naśladowanie nie zawsze da dobry efekt. Na przykład, ktoś może mieć inną skalę, niektóre dźwięki po prostu zawsze będą dla niektórych nieosiągalne, a nie powinno być to źródłem kompleksów i powodem dla poddawania się. Często też myśli się, że wszystko przyjdzie samo i po prostu się nie ćwiczy, a jest to bardzo ważne.
Głównym założeniem portalu jest promocja niszowych gatunków. Jakie zespoły (z naszego kraju) z czystym serduchem byś polecił?
Materia, April in Pieces, Heroinvain, Soundfear
Przed kim najbardziej chciałbyś zagrać?
Chyba przed Architects, to jeden z pierwszych zespołów z tego gatunku, którego słuchałem i oprócz sentymentu do nich, uważam tą grupę za jedną z lepszych na scenie.
Słowo do czytelników…
Pozdrawiamy wszystkich słuchaczy audycji, wielkie dzięki, że interesujecie się tym co się dzieje na naszej polskiej scenie. Wsparcie od was dla każdego polskiego zespołu z osobna jest bardzo ważne pomaga się rozwijać i motywuje do dalszej pracy. Dlatego słuchajcie dalej audycji, wpierajcie polskie zespoły oraz czekajcie na nowe informacje dotyczące naszej nadchodzącej Epki 'The Perception”. Dzięki jeszcze raz!