Po raz piąty spotykamy się w felietonie Szczyt Szczytów!! Był Alice Cooper, było Black Sabbath, było U2, był Aerosmith, a teraz nadchodzi post o pistoletach i różach, czyli słynnym zespole Guns N’ Roses.

Guns N’ Roses to grupa założona w LA w 1985 roku. Na ich debiut płytowy musieliśmy poczekać, aż do 1987, bo wtedy wyszła jedna z najważniejszych płyt w historii hard rocka, czyli Appetite for Destruction. Pierwszą płytę nagrali w następującym składzie: Axl Rose – wokal; Slash – gitara prowadząca; Izzy Stradlin – gitara rytmiczna, perkusja; Duff McKagan – gitara basowa; Steven Adler – perkusja.

1. Guns N’ Roses – Rocket Queen

Piosenka z pierwszej debiutanckiej płyty. Utwór ten posiada niezwykle interesującą historię, ponieważ podczas nagrywania tej piosenki Axl musiał uprawiać stosunek seksualny z dwoma lub trzema dziewczynami, z każdą przynajmniej trzy razy. Jedną z tych dziewczyn była Adriana Smitha, ówczesna miłość Stevena Adlera. Solo Slasha świetnie brzmi i bardzo dobrze pasuje do utworu. Co można powiedzieć o tej szansonetce? Jest to jedna z ciekawszych i najciekawszych utworów zespołu Guns N’ Roses.

2. Guns N’ Roses – Patience

Spokojna piosenka pochodząca z drugiego albumu tego amerykańskiego bandu. Autorem tekstu i kompozytorem muzyki jest Izzy Stradlin. Gitarzysta Gunsów zainspirowany relacją między Axlem, a Erin Everly, która była modelką i żoną wokalisty, napisał piosenkę nazwaną Cierpliwość. Utwór przepiękny pod względem spokojnego wokalu Axla i pieknego brzmienia gitar Slasha i Stradlina. Tego utworu nie może zabraknąć na żadnym koncercie i mamy nadzieję, że pojawi się również na ich koncercie w Chorzowie w lipcu.

3. Guns N’ Roses – November Rain

Z tą piosenką z całą pewnością kojarzy się piękny i słynny teledysk. Trzy partie solowe Slasha w jednej piosence – bez odsłuchu to już wygląda świetnie. Axl na fortepianie oraz towarzystwo orkiestry symfonicznej – jeszcze lepiej! Jest to najdłuższa piosenka, która dotarła do czołówki notoowania Billboardu. Słowa zostały już napisane w 1983 roku. Utwór jest wizytówką zespołu Guns N’ Roses. Jest to miód dla uszu każdego fana hard rocka.

4. Guns N’ Roses – Don’t Cry

Kontynuacja poprzedniego utworu. Rewelacja. Jedna z tych spokojniejszych piosenek formacji. W chórkach słyszymy także Shannona Hoona z grupy Blind Melon. Don’t Cry wyraźnie zapisało się w historii hard rocka. W teledysku widoczna jest baseballowa czapka z logiem Nirvany, gdyż Axl jest wielkim fanem tej grupy, ale Curt Cobain nie cierpiał tej grupy.

5. Guns N’ Roses – Sweet Child O’Mine

Na debiutanckiej płycie ukazał się także ten utwór. Moje słodkie dziecko stało się prawdziwym hitem, gdyż dotarł na pierwsze miejsce listy Billboardu. Piosenka napisana przez Axla, który był zainspirowany swoją dziewczyną, o której już wcześniej wspominałem, Erin Everly. Piosenka świetna, muzyka genialna i ten zachrypnięty głos Axla. Jestem w rockowym niebie! THE END.