Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am DZIAŁ NEWS

Rocznica śmierci Kory. Festiwal na Roztoczu, premiera książki, fundacja i trasa koncertowa!

Dokładnie rok temu opłakiwaliśmy śmierć wybitnej, polskiej wokalistki i autorki tekstów – Kory. Artystka zmarła w wieku 67 lat, przegrała walkę z rakiem. Jakie plany na najbliższy czas ma wieloletni partner Kory? Przeczytamy jej wiersze, obejrzymy dwa filmy i wybierzemy się na koncert ku czci wokalistki!

Już w przyszłym miesiącu wieloletni partner wokalistki – Kamil Sipowicz zaprosi nas na Roztocze, gdzie w okolicach Zamościa dokładnie w Zwierzyńcu odbędzie się festiwal, gdzie zostaną wyświetlone filmy, w których Kora brała udział albo wykorzystana była muzyka Maanamu i solowa. Być może towarzyszyć temu będzie wystawa obrazów jej autorstwa.

Na jesień zaplanowana jest premiera książki z nieznanymi dotąd wierszami i notatkami Kory, a także z wczesnymi wersjami niektórych jej tekstów piosenek. Jak dowiadujemy się od Sipowicza, tych tekstów jest bardzo dużo. Książka ta zapowiadana była już chwilę po śmierci artystki.

Kora miała plan, żeby nagrać płytę z Pawłem Mykietynem. Powstało kilka tekstów piosenek, jednak do nagrania nigdy nie doszło. Wejście do studia uniemożliwiła choroba, a właściwie jej nawrót. Nie wiadomo, czy te teksty zostaną kiedykolwiek opublikowane.

Zarejestrowane zostały również przedostatnie koncerty piosenkarki. Jako pierwszy zostanie wydany ten, który odbył się jako ostatni we wrześniu 2013 roku w Rzeszowie. Łącznie zarejestrowanych jest około dwudziestu koncertów, jednak nie wiemy czy pozostałe ujrzą światło dzienne.

Słuchaj w TIDALWięcej o artyście: Kora

Na wiosnę przyszłego roku zaplanowana jest trasa koncertowa po Polsce. Podczas koncertów zaproszeni artyści, którymi mają być głownie kobiety, zaśpiewają największe przeboje Maanamu i Kory. Obecnie jesteśmy w trakcie ustalanie, które artystki zostały zaproszone do udziału w projekcie. Jednym z pewnych miast na trasie będzie Warszawa.

Potwierdzona została również realizacja dwóch filmów. Pierwszy z nich będzie w pełni dokumentalny, drugi zaś typowo biograficzny, fabularny. Więcej informacji o filmie znajdziecie w poniższym artykule.

Kamil Sipowicz planuje też założyć Fundację im. Kory. Organizacja zaopiekuje się twórczością wokalistki, jej kolekcją obrazów i kamieni oraz zbioru słynnych Madonn. Będzie również działała w obszarze edukacji i profilaktyki onkologicznej, mającej na celu zapobiegać nowotworom kobiet, m.in. jajników.

Słuchaj w TIDALWięcej o artyście: Kora

Piosenkarka zmarła w wieku 67 lat. Olga Jackowska była znana szerszej publiczności pod pseudonimem „Kora”. Artystka zmarła w sobotę nad ranem (28 lipca 2018 roku) w swoim domu w Bliżowie koło Zamościa. Kora przegrała walkę z nowotworem. Chorowała na niego od 2013 roku.

Kora była żoną Kamila Sipowicza, z którym miała syna Szymona. Wcześniej była żoną Marka Jackowskiego, który był jednym z założycieli Maanamu. Razem z Jackowskim miała syna Mateusza.

(Visited 68 times, 1 visits today)
Tagi: , , , , Last modified: 28 lipca, 2019
Close
%d bloggers like this: