Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am DZIAŁ PUBLICYSTYKA, Felietony

Szczyt Szczytów #2: Black Sabbath

To już druga odsłona nowego felietonu, o nazwie Szczyt Szczytów! W tym poście opiszemy najważniejsze utwory legendarnego i niepowtarzalnego zespołu Black Sabbath.

Black Sabbath to zespół, który dużo przeszedł. Został założony w 1968 roku w Birmingham. Jego pierwszy skład wyglądał następująco: Ozzy Osbourne, Tomy Iommi, Geezer Butler oraz Bill Ward. Przez zespół przewinęło się bardzo wielu artystów m.in. Ian Gillan, Ronnie James Dio, Eric Singer czy Tony Martin. Ostatni album studyjny wydali w 2013 roku i nazywał się 13. Poniżej jest zaprezentowana lista 5 najlepszych utworów zespołu.

1. Black Sabbath – Iron Man

Jest to piosenka, która powstała w 1970 roku. Pochodzi z płyty Paranoid, który został sklasyfikowany na 317. miejscu listy 500 utworów wszech czasów wg Rolling Stone. Zespół oświadczył, że utwór nie jest na temat bohatera komiksów, Iron Mana. W 2000 roku utwór został uhonorowany Grammy. W utworze możemy usłyszeć przepiękny riff Iommi’ego. Tekst opowiada o człowieku, który był w przyszłości i po powrocie chciał ostrzec ludzi przed tragedią, a ci uznali go za wariata. Utwór niesamowity.

2. Black Sabbath – Die Young

Tym razem utwór nagrany z innym wokalistą. Ronnie James Dio przyłączył się do zespołu w 1979 roku po odejściu z niego Ozzy’ego. Die Young pochodzi z płyty Heaven and Hell z 1980 roku. Album wyprodukował Martin Birch, który był znany ze współpracy z m.in. grupami Whitesnake i Deep Purple. Dio w tym utworze przechodzi samego siebie. Ronald James Padavona był człowiekiem obdarzonym niezwykłym głosem, w tym utworze genialnie słychać możliwości Ronniego. Iommi jak zwykle szaleje na swojej gitarze, jest w swoim żywiole.

3. Black Sabbath – War Pigs

Płyta Paranoid z początku miała się nazywać właśnie War Pigs. Jednak odrzucono tę opcję, ponieważ utwór mógł za bardzo kojarzyć się z trwającą wojną w Wietnamie. Co ciekawe, okładka została ta sama, nie zmieniono niej. Wielu ludzi potem się zastanawiało, co ma żołnierz z mieczem (tak wyglądała okładka) do paranoika. Utwór nie uderza w polityków, generałów i innych podobnych. On mówi wyłącznie o złu jakie niesie wojna.

4. Black Sabbath – N.I.B.

Utwór z płyty Black Sabbath. Nie ma co się dziwić. Ta płyta jest fenomenalna. Utwór jest jedyny w swoim „sabatowksim” rodzaju. Piosenka opowiada o diable, który zakochał się i chce się zmienić, jak to próbował wytłumaczyć Geezer Butler. Wokal Osbourne’a jak zawsze jest niesamowity. Słuchając dźwięków, które się z niego wydobywają można pomyśleć, że to on rzeczywiście jest tym diabłem.

5. Black Sabbath – Paranoid

Utwór fenomenalny, legendarny, słynny, niesamowity, świetny, piękny, fantastyczny i pierwszorzędny, więcej epitetów, które mogłyby określić nie znam. Czy trzeba się rozpisywać? Wątpię. A tam, dodam ciekawostkę. Utwór muzycy stworzyli w ciągu kilku minut. THE END.

(Visited 9 times, 1 visits today)
Tagi: , , Last modified: 25 lutego, 2018
Close
%d bloggers like this: