Strona w trakcie Redesignu.

Autor: 12:00 am Albumy, DZIAŁ NEWS, Informacje ogólne

Nowa płyta Sławka Jaskułke „Sea”

Któż inny, jeśli nie człowiek pochodzący znad morza i z nim związany przez całe życie, potrafiłby lepiej odzwierciedlić w muzyce jego obraz i charakter? Sławek Jaskułke nagrał płytę morską. Płytę oddającą jego oblicza, kolory i głębię. Stworzył muzykę oszczędną w środkach, bogatą w treści i głęboką w nastroju. Muzykę, która dzieje się nie tylko w dźwiękach, ale przede wszystkim pomiędzy nimi.

„Próbowałem stworzyć muzykę ilustracyjną, muzykę chwili, taki plastyczny obraz morza. Z natury nie jestem romantykiem, ale lubię piękno, subtelność i melodyjność w muzyce. Tutaj starałem się, aby ta melodyjność pozostała surowa. W sensie estetycznym chodziło bardziej o uchwycenie nastroju, płynności i odcieni morza, niż o dosłowną ilustrację muzyczną… Płyta została nagrana bez żadnych poprawek i edycji. Po prostu zagrałem materiał od początku do końca, bez większego przygotowania. Nawet instrument nie został precyzyjnie nastrojony. To wszystko sprawiło, że muzyka brzmi naturalnie i bez przesadnego kolorytu. Ta surowa charakterystyka brzmienia była dla mnie trudna, bo z natury jestem potwornym perfekcjonistą i detalistą. Dzisiaj jednak wiem, że muzyka nie zawsze musi być dokładna i dopieszczona, zawsze natomiast powinna być prawdziwa i naturalna. Taka chyba jest ta płyta i to mi się w niej podoba.”

Kim właściwie jest Sławek Jaskułke? Mogliście poznać go jako pianistę jazzowego, improwizatora, kompozytora muzyki fortepianowej, orkiestrowej, teatralnej i filmowej. Jest wykładowcą Katedry Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ma za sobą występy na największych scenach muzycznych i festiwalach jazzowych w Polsce i zagranicą. Kilka lat temu reprezentował nasz kraj na prestiżowych koncertach w Hongkongu, co poskutkowało wydaniem dobrze przyjętej przez krytyków płyty. Polsko – chiński album w magazynie Jazz Forum otrzymał najwyższą notę – pięciu gwiazdek. Oprócz tworzenia własnych kompozycji, Jaskułke współpracował z czołówką polskich artystów – Noviką czy Miką Urbaniak.

Premiera albumu: International Jazz Piano Festival Praga, Listopad 2014
Premiera polska: Festiwal Jazz Jantar Gdańsk, Listopad 2014
Koncept okładki: Igor Omulecki
Grafika: Maciej Grochot
Autorzy videoklipów: Alter.Nacja – Łukasz Gawroński i Tomek Spera;
Studio Kreatywne “Spółdzielnia Artystyczna” Marcin Szostek
Wydawca: Kayax, 2015
Dystrybucja: Fonografika

(Visited 19 times, 1 visits today)
Tagi: , Last modified: 17 stycznia, 2015
Close
%d bloggers like this: